Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie (1994)
Biblioteka powstała w 1952 r. Jej pierwszą siedzibą był Wydział Oświaty i Wychowania w Głogowie. Początkowo dostępna była tylko dla nauczycieli. Obecnie korzystają z niej także studenci, uczniowie szkół średnich oraz wszyscy, którzy się dokształcają.
W 1953 r. Księgozbiór biblioteki liczył 1548 woluminów. Odwiedziło ją wówczas 60 czytelników, którzy wypożyczyli 248 książek. Pierwszymi pracownikami byli Jadwiga Mazepianka i Franciszek Krassowski. Ożywioną działalność biblioteczną dostrzec można dopiero od 1958 r., kiedy to jej kierownikiem został Jan Mielcarek, który w sposób szczególny zasłużył się dla rozwoju czytelnictwa wśród nauczycieli. W 1965 r., po oddaniu do użytku nowego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, udostępniono tam jedno pomieszczenie o powierzchni 48 m2 Bibliotece Pedagogicznej. W nim znalazł miejsce cały trzynastotysięczny księgozbiór, wypożyczalnia i kącik czytelniczy. Kierownikiem placówki w 1971 r. została Halina Bayer Czopik, która pełniła tę funkcję do 1978 r. Po wielu staraniach biblioteka otrzymała w 1976 r. w tym samym budynku dwa pomieszczenia o powierzchni 100 m2. Nie poprawiło to jednak w sposób widoczny warunków pracy. Kierownikiem placówki została w 1978 r. Irena Kubiak.
Przełomowym wydarzeniem dla Biblioteki Pedagogicznej stało się przekazanie jej w 1982 r. wyremontowanego budynku przy obecnej ul. Sikorskiego 1. Na powierzchni 220 m2 znalazły swoje miejsce: wypożyczalnia, magazyny książek, czytelnia, magazyn czasopism, dział opracowania zbiorów. Księgozbiór, składający się głównie z pozycji naukowych, liczył w tymże 1982 r. już 28.915 woluminów, a skorzystało z niego 1.200 czytelników; liczba wypożyczeń przekroczyła 10.000 tomów. Biblioteka zatrudniała sześciu bibliotekarzy i dwie osoby obsługi.
W latach o80. dokonano ulepszenia istniejących katalogów oraz wydatnie poszerzono warsztat informacyjno-bibliograficzny. W czytelni powstały nowe rodzaje kartotek. Oprócz kartoteki zagadnieniowej utworzono także kartoteki: pisarzy polskich i obcych, recenzji książek, prac magisterskich nauczycieli, adresów i instytucji oraz kartotekę regionalną, do której przywiązuje się największą wagę, ponieważ zawiera ona informacje o Głogowie i okolicach. Powstała także, kontynuowana nadal, kronika prasowa Głogowa, zawierająca wycinki prasowe usystematyzowane chronologicznie i rzeczowo (historia Głogowa, kultura i oświata, samorząd, przemysł, ochrona środowiska, sport itp.).
W ostatnich latach Biblioteka zaczęła odczuwać poważne kłopoty finansowe. Jednocześnie coraz więcej czytelników, w szczególności studentów, pragnie z niej korzystać. W 1993 r. Biblioteka miała 10.442 czytelników, którzy wypożyczyli ok. 25.000 książek i czasopism. Stale powiększany księgozbiór liczy obecnie 42.323 woluminy.
Źródła i literatura:
Dokumentacja biblioteki. Sprawozdania statystyczne i opisowe;
I. Kubiak, Analiza funkcji Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej w Głogowie (praca magisterska na Uniwersytecie Wrocławskim), Wrocław 1976;
Kronika Prasowa Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie, Głogów 1992.
Irena Kubiak [EZG z. 16, 1994 - Biblioteka Pedagogiczna]