Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Królak Adam Witold
Dziennikarz i lingwista-samouk. Pionier głogowski, regionalista i przewodnik po Ziemi Głogowskiej.
Adam W. Królak urodził się 27 X l9l0 w Inowrocławiu. Był synem Józefa, mistrza drukarskiego i Władysławy. Szkołę średnią ukończył w Środzie Wielkopolskiej. Podjęte studia wyższe musiał przerwać z powodów ekonomicznych. Rozpoczął pracę w drukarni, początkowo jako składacz ręczny. Od l929 r. był redaktorem „Głosu Średzkiego”, a od l93l r. „Nowej Gazety”. Jeden z jego artykułów: Kościoły średzkie do XVIII wieku ukazał się również w formie osobnej odbitki. Mając ogromne zdolności lingwistyczne opanował biegle języki: niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, angielski, a częściowo również hebrajski, nie licząc greki i łaciny. Przeniósł się do Poznania, gdzie pracował jako korespondent handlowy.
W maju l939 r. wyjechał do Warszawy. Tutaj założył rodzinę. Po Powstaniu Warszawskim powrócił do Jarocina i pracował w drukarni. Po zakończeniu wojny znalazł się w pierwszej grupie osadników wydelegowanych przez władze tego miasta do Głogowa w celu zorganizowania polskiego życia w tym mieście.
W Głogowie Królak objął stanowisko wiceburmistrza działając szczególnie aktywnie na polu odbudowy gospodarczej całkowicie zniszczonego miasta. Nie zaniedbywał również działalności kulturalnej. Założył Koło Kulturalno-Oświatowe w Głogowie, w ramach którego prowadzono szeroką działalność odczytową, wystawiano sztuki teatralne, organizowano wieczorki i zabawy. Był założycielem, wydawcą, redaktorem i wykonawcą (przepisywał na maszynie do pisania) pierwszego głogowskiego pisma „Kronika Głogowska”, które pomimo mizernej formy spełniało dużą rolę informacyjną. W latach następnych Adam Królak pracował jako księgowy w szkole zawodowej. W dalszym ciągu prowadził badania, szczególnie dotyczące historii Ziemi Głogowskiej i lingwistyki. W l954 r. wydał pierwszy powojenny przewodnik po mieście Głogów i Ziemia Głogowska. Redagował jednodniówki głogowskie. Był instruktorem krajoznawstwa i bardzo aktywnym przewodnikiem po Ziemi Głogowskiej. W różny sposób popularyzował wiedzę o regionie. Prowadził rozległą korespondencję z wieloma ośrodkami w kraju i za granicą. Zmarł 26 VI l980.