Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Wersja z dnia 14:35, 7 lis 2008; Marcin (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Baptyści (1994)

Baptyzm, który narodził się w Anglii w XVII w. (do Polski dotarł w drugiej połowie XIX w.), za jedyne źródło Objawienia uznaje Biblię. Chrzest, będący przypieczętowaniem wiary w Jezusa i jego zbawczy czyn, przyjmowany jest w wieku dorosłym poprzez zanurzenie w wodzie (greckie baptio oznacza zanurzenia).

Baptyści przybyli na ziemię głogowską zaraz po zakończeniu II wojny św. z terenów obecnej Białorusi (rejon Brześcia) i Ukrainy (rejon Brodów). W latach 50. nowo organizująca się wspólnota wierzących natrafiła na różnego rodzaju trudności ze strony ówczesnych władz Polski (np. tymczasowe aresztowania, konfiskata literatury religijnej). Początkowo baptyści spotykali się w domach prywatnych w ramach dwóch zborów. Pierwszy – Sobczyce, związany był bardziej z oficjalną strukturą organizacyjną polskich baptystów, drugi – Wschowa–Krążkowo, charakteryzował się znaczną autonomią.

W połowie lat 70. oba zbory połączyły się w jeden z siedzibą w Głogowie. Stało się tak w wyniku zakupienia przez Radę Naczelną Kościoła Baptystów w Polsce domu przy ul. Chopina 55. Aktualnie Głogowski Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów liczy około 50 członków, do których zaliczyć należy między innymi wierzących z Legnicy, Lubina, Polkowic oraz pobliskich miejscowości. Od trzech lat istnieje również zbór we Wschowie liczący około 20 osób.

Baptyści z Głogowa stosują wiele form ewangelizacji. Zwiastują wiarę w różnych miejscach miasta (np. klub „Pegaz”, „Zielony Rynek” przy ul. Stawnej). Od wielu lat rokrocznie organizują zjazdy młodzieży chrześcijańskiej z całej Polski. W 1993 r. rozpoczęli pracę na terenie schroniska dla nieletnich przy ul. Legnickiej, prowadzą działalność charytatywną na rzecz więźniów, domu dziecka itp. Nawiązali także bliższe kontakty z baptystami z Danii (Hjorring). Na nabożeństwa zbierają się co niedzielę w kaplicy przy ul. Chopina. Raz w miesiącu sprawują wspomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa. Zbór posiada własny zespół muzyczny, rozprowadza literaturę baptystyczną (np. czasopismo „Słowo Prawdy”). Jeszcze w 1994 r. głogowscy baptyści zamierzają przystąpić do rozbudowy kaplicy, planują również rozpoczęcie działalności ewangelizacyjnej w więzieniu przy ul. Lipowej. Zbór posiada znaczną lokalną autonomię mimo że oficjalnie należy do okręgu dolnośląskiego i podlega Radzie Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie.

Opracowano na podstawie informacji uzyskanych od przedstawiciela Zboru – Henryka Hanaczewskiego.

Dariusz Hybel [EZG z. 16, 1994 – Baptyści']