Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Wersja z dnia 15:56, 17 lis 2008; Marcin (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Głogowie

Utworzenie i początki PSS

Bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych handel w Głogowie istniał tylko w formie wymiennej, brak było bowiem w obiegu pieniędzy. Dopiero po wypłaceniu pierwszych pensji pracownikom administracji, w lecie 1945 r. można było uruchomić normalną działalność handlową. W lipcu 1945 r. przyjechał do Głogowa w tej sprawie referent administracyjny Urzędu Pełnomocnika Rządu w Sławie Henryk Toporkiewicz i wspólnie z burmistrzem Eugeniuszem Hoinką oraz referentem aprowizacyjnym Zarządu Miejskiego Stanisławem Wyrzykowskim zwołali w biurze Hoinki zebranie z udziałem 12 członków założycieli Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Głogowie. Wzięli w nim udział: Bronisław Skubikowski, Władysław Zięcik, Czesław Zawieja, Stanisław Wyrzykowski, Aleksander Śmidoda, Franciszek Szatkowski, Wacław Horbanowicz, Adam Królak, Wiktoria Gadusowa, Franciszek Marczek i Eugeniusz Hoinka.

Pierwsze Walne Zgromadzenie Organizacyjne PSS w Głogowie odbyło się w dniu 8 IX 1945 w lokalu stołówki przy ul. Królewskiej (obecnie: Jedności Robotniczej) z udziałem 50 osób. Zebraniu przewodniczył Wyrzykowski, a sekretarzem był Zawieja. Zebrani przyjęli wzorcowy statut spółdzielni, wybrali Radę Nadzorczą i postanowili rozpocząć działalność handlową. Na pierwszym posiedzeniu Rady w dniu 25 września wybrano zarząd w osobach: gospodarza spółdzielni (prezesa) – Władysława Zięcika, skarbnika – Czesława Zawiei i sekretarza – Stanisława Wyrzykowskiego.

Bezpośrednio po wyborach Zarząd Spółdzielni zwrócił się do Zarządu Miasta o udzielenie pożyczki w kwocie 10.000 złotych na okres 7 dni. Kwota ta oraz przydzielony z magazynów miejskich worek mąki oraz worek cukru umożliwiły uruchomienie 26 IX 1945 przy ul. Słowiańskiej pierwszego sklepu. Początkowo w sklepie tym sprzedawał Zięcik, a od 1946 r. funkcję sprzedawczyni pełniła Prakseda Unger. Dostawy towarów dokonywane były ręcznie, w walizce, rowerem a potem przy pomocy małego wózka. Pomimo jednak tych prymitywnych i prawdziwie pionierskich warunków sklep ten, nazwany później sklepem nr 1, spełniał swoje zadanie, dostarczając pierwszym mieszkańcom Głogowa niezbędnych do życia towarów.

Źródło: J. Chutkowski, Dzieje Głogowa, t. II, Legnica 1991.

Janusz Chutkowski [EZG z. 13, 1994 - PSS w Głogowie – powstanie]