Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Grób unietycki
W 1989 r. w czasie budowy obiektu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 14 na Osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie odkryto osadę wielokulturową. Badania archeologiczne prowadzone były pod kierownictwem mgra K. Czapli. W trakcie prac wykopaliskowych w południowej części wykopu odkryto jeden grób szkieletowy kultury unietyckiej. Kultura ta była pierwszą w Europie środkowej, szeroko posługującą się brązem.
W skład wyposażenia grobu wchodziły:
- Naczynia wazowate w formie bliżej nie określonej z powodu braku górnej partii.
- Misa o ostro załamanym brzuścu i krótkiej szyjce, wyposażona w jedno ucho. Podobnego typu naczynia odkryto na stanowiskach Łagiewniki, woj. wrocławskie i Wilczków, woj. wrocławskie.
- Owalny kubek z trzema guzikami, które mogą być pozostałością neolitycznych sposobów zdobniczych.
- Dwie brązowe szpile uchate z szablowato wygiętą końcówką. Jedna ze szpil posiadała tarczkę. Analogiczne szpile odkryto w Opatowicach, woj. wrocławskie i we Wrocławiu–Oporowie.
- Bransoleta brązowa o szeroko rozwartych, zwężających się końcach. Z powodu niewielkich rozmiarów (średnica około 5 cm) tego typu bransolety określane są jako dziecięce. Z woj. wrocławskiego znane są ze stanowisk: Opatowice, Wilczków, Srebrnogóra, Wojcieszyn, Wąsosz. Oprócz terenów Polski występowały także w Czechach i Brandenburgii.
- 54 fragmentów ceramiki, 19 muszli małży, 2 krzemienie.
Grób zorientowany był w kierunku północ – południe, z głową na północ. Osobnik został złożony do grobu w pozycji skurczonej. Ten typ grobów jest często spotykany w kulturze unietyckiej. Całość materiału datowana jest na klasyczną fazę kultury unietyckiej, czyli 1700-1550 lat p.n.e.
Literatura:
W. Sarnowska, Kultura unietycka w Polsce, t. I, Wrocław-Warszawa-Kraków 1969.
Piotr Gierczyk [EZG 11, 1994 - Grób unietycki w Głogowie]