Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Gmina Pęcław (1994)
Gmina utworzona została 5 XII 1972. Położona jest w płn. części woj. legnickiego, na wsch. od Głogowa. Graniczy od płd. z gminą Grębocice, a od zach. z gminą Głogów, od wsch. i płn. ograniczona jest rzeką Odrą. Zajmuje obszar 6.413 ha, co stawia ją w rzędzie najmniejszych gmin w województwie. Ludność – 2.359 osób (według stanu z 31 I 1993). W granicach gminy znajduje się 8 wsi: Pęcław (siedziba gminy), Białołęka, Droglowice, Kotowice, Piersna, Wierzchownia, Wietszyce, Wojszyn oraz 6 osad: Borków, Golkowice, Kaczyce, Leszkowice, Mileszyn, Turów, a nadto przysiółki Chwaliszewo i Dębinki.
Geograficznie obszar gminy znajduje się w obrębie Pradoliny Barucko-Głogowskiej. Wybitnie równinny teren wzniesiony jest średnio 70-80 m n.p.m. Geologiczny obraz utworów czwartorzędowych tworzą piaski i gliny, a lokalnie żwiry i torfy. Z najmłodszych osadów, powstałych w wyniku akumulacyjnej działalności Odry, powstały mady – gleby właściwe dla tych okolic. Jako czynnik naturalny Odra (wraz z dopływami i starorzeczami) wywarła i wywiera nadal decydujący wpływ na wiele aspektów środowiska naturalnego oraz dzieje i strukturę osadnictwa na tych terenach.
Klimat należy do najłagodniejszych w Polsce. Okres wegetacyjny wynosi 100 dni, ilość dni z temperaturą niższą niż 0oC – 28, gorących (powyżej 25oC) – 34. Charakterystyczne dla doliny Odry jako obszaru inwersyjnego jest częste występowanie przymrozków, mgły, rosy i szronu. Opady wynoszą około 500 mm rocznie. Świat roślinny i zwierzęcy stanowi zubożały i przekształcony obraz dziedzictwa okresu polodowcowego. Bujne niegdyś lasy, zajmują obecnie zaledwie około 10% obszaru gminy. Są to głównie przyodrzańskie bory bagienne, lasy wilgotne i łęgowe. Te ostatnie stanowią ciekawe zbiorowiska roślin i zwierząt. Dla doliny Odry charakterystyczne są liczne siedliska ptactwa wodnego oraz właściwy dla tego ekosystemu świat owadów i płazów. Jest to również ważny szlak ptasich przelotów. Dla ochrony przyodrzańskich terenów o ciekawej roślinności bagiennej, łąkowej i leśnej z naturalnymi ostojami ptactwa wodnego, utworzono w 1986 r. obszar krajobrazu ochronnego.
Literatura:
M. Sadowski, D. Sikorski, Opracowanie monograficzne gminy Pęcław, Pęcław 1993 (maszynopis);
Roczniki statystyczne województwa legnickiego.
Antoni Bok [EZG z. 20, 1994 - Pęcław – gmina]