Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej


Brydż sportowy w Głogowie

Jesienią 1956 r. wojsko przekazało na cele społeczno-kulturalne użytkowany do tej pory obiekt przedwojennego klubu oficerskiego. Uruchomiono w nim Powiatowy Dom Kultury. W popularnym „PDK-u” powstał pierwszy głogowski klub brydża sportowego „PDK Piast”. Założyli go m.in. Jan Moska, Wiesław Jaworski, Marian Nowak i Jerzy Janczuk. Klub został w 1957 r. zgłoszony do rozgrywek ligowych w okręgu zielonogórskim.

Brydżyści dotychczasowych „kółek domowych” zaczęli łączyć się w drużyny środowiskowe. Lekarze powołali drużynę „Medyk”, a w Fabryce Maszyn Budowlanych powstała drużyna „Famaba”. Wraz z rozwojem zakładów przemysłu miedziowego tworzono zespoły hutnicze. Swoje drużyny mieli wojskowi. Środowiskiem, które szczególnie włączyło się w ten sport, byli nauczyciele. Byli oni zawodnikami i organizatorami życia brydżowego. W Technikum Mechanicznym w latach 1971-76 istniała szkółka brydżowa. W I Liceum Ogólnokształcącym zajęcia prowadził Jan Moska. Powstawały sekcje brydża przy TKKF.

Wśród organizowanych imprez brydżowych z wkładem i udziałem organizacyjnym głogowskiego środowiska brydżowego należy wyróżnić turniej „Wielkie Budowy PRL”, mający wysoką rangę sportową z racji udziału czołówki polskiego brydża sportowego. Kolejnym był organizowany od 1958 r. Kongres Brydżowy „Camping Sława”. W 1970 r. kongres wygrał głogowski zawodnik Franciszek Indeka.

Brydżyści nie posiadali stałego miejsca spotkań. Choć turnieje odbywały się 2 - 3 razy w tygodniu, grywano w różnych miejscach, np. w klubach „Żuraw”, „Stańczyk” i „Azuryt”, w świetlicy szpitalnej, w PDK i ostatecznie – po oddaniu do użytku – w obiekcie Miejskiego Ośrodka Kultury. Zorganizowane życie brydża sportowego w Głogowie zależało również od ogólnych uwarunkowań społeczno-politycznych. Jak zaczęło się tworzyć w trakcie tzw. odwilży w latach 50 XX wieku, tak czterdzieści lat później przyszedł kryzys transformacji ustrojowej. Pojawiły się kłopoty z lokalem na turnieje i problemy finansowe związane z opłacaniem rozgrywek ligowych. W końcu lat 90. XX w. zaczęto organizować spotkania brydżowe w Klubie Garnizonowym i Klubie Nauczyciela. Potem spotkania odbywały sie m.in. w kawiarni „Mogador”. Stowarzyszenie jednak przez cały czas borykało się z kłopotami lokalowymi.

W ramach zmian organizacyjnych zarejestrowano Stowarzyszenie Brydża Sportowego Ziemi Głogowskiej, którego prezesem został Adolf Bogusz. Od 2013 r. Stowarzyszeniem kieruje Emilia Szajowska. W XXI w. rozpoczęły się regularne turnieje klubowe, a trzy drużyny grały w ligach: III i okręgowej. W 2015 r. ze względów finansowych wycofano drużyny z klasy okręgowej pozostawiając jedną drużynę w III lidze. Co roku organizowane są Mistrzostwa Ziemi Głogowskiej w czterech turniejach. Jednak ostatnie lata charakteryzują się coraz mniejszym zainteresowaniem brydżem sportowym, szczególnie zaś brakuje na turniejach młodzieży. Drużyny (w różnym czasie): PDK Piast, Medyk, Famaba, Wiarus, Bemowiec, Hutnik, WSS, SKS Alfa, Chrobry I, Chrobry II, TKKF Błyskawica; TKKF Huta Żukowice, Milton, Astra-Kombi, Bukawski-Kombi, Automatyka Miedź-Kombi, Master Team Głogów, Master. W tych zespołach zarejestrowanych było około 130 zawodników.

Według norm klasyfikacyjnych PZBS głogowscy brydżyści osiągnęli tytuły:

Mistrz Międzynarodowy: Zdzisław Kulesza, Sławomir Rutecki i Zdzisław Szyszkowski;

Mistrz Krajowy: Franciszek Indeka (pierwszy), Tadeusz Birecki, Adolf Bogusz, Jarosław Hołowiak, Wiesław Jaworski, Jan Kudyba, Roman Łagoda, Mirosław Miłaszewicz, Paweł Ofman, Henryk Radek, Zygmunt Radek, Jerzy Ryndak, Zdzisław Szyszkowski, Wiesław Wiśniewski. Uprawnienia sędziego klubowego posiadają m.in. Henryk Helt, Andrzej Vogt i Stefan Waga. Kronikarzem i dokumentalistą głogowskiego ruchu brydżowego jest Stefan Waga

Literatura:
A. Bogusz, W. Jaworski, S. Waga; Głogowski brydż sportowy, Głogów bdw.;
S. Waga, Brydżowa kronika Sławy (1958-2007), Głogów 2008;
S. Waga, Głogowscy brydżyści, Głogów 2010;
S. Waga, Kronika głogowskiego brydża 1958-2009, Głogów 2009;

Netografia: http://www.pzbs.pl/archiwum/zniesione/137-regulamin-klasyfikacyjny (dostęp 21.11.2015).

Wiesław Maciuszczak [EZG 75, 2015 – Brydż sportowy w Głogowie]