Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej


Głogowski Miesięcznik Kulturalny MIT

Pomysłodawcą utworzenia miesięcznika kulturalnego był w 1994 r. dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie, Zbigniew Rybka. Zgromadził wokół swojego pomysłu kilka osób parających się piórem. Pomysł okazał się trafny, gdyż w Głogowie brakowało czasopisma, zajmującego się aktualnymi sprawami związanymi z kulturą głogowską i nie tylko. W miesięczniku zamieszczano wiersze głogowskich poetów, artykuły publicystyczne na nurtujące nasze środowisko tematy. Pisano o ciekawych imprezach, wystawach, itd. Nie brakowało tematów kontrowersyjnych, polemicznych i społecznych. W piśmie było miejsce dla każdego, kto miał coś sensownego i ciekawego do zaoferowania.

Zespół redakcyjny wspierał młodych twórców i zachęcał ich do publikowania swoich wierszy i tekstów. Była to przeważnie młodzież ze starszych klas licealnych, która pisała „do szuflady”, ale dzięki miesięcznikowi mogła zaistnieć w życiu społeczno-kulturalnym Głogowa i otrzymywała szansę, aby móc rozwijać swoje literackie skrzydła. MIT nie zamykał przed nikim swoich łamów: znaleźli się w nim nie tylko publicyści i poeci, ale także plastycy i fotograficy.

Głogowskie pismo kulturalne zostało zauważone w ośrodkach ościennych. Często recenzowane było w „Gazecie Lubuskiej”. Redaktor działu kulturalnego, Alfred Siatecki, dostrzegał i pozytywnie oceniał ukazujące się w czasopiśmie materiały.

Redaktorem naczelnym czasopisma w latach 1994-1998 był Zbigniew Rybka, a od grudnia 1998 do marca 1999 r. Przemysław Koszela. Zastępcą redaktora naczelnego w ostatnim numerze był Władysław Paździoch. Funkcje sekretarzy redakcji pełnili: Artur Telwikas i Violetta Woźniak. Kolegium redakcyjne pisma tworzyli m.in.: Roman Bochanysz, Jolanta Budkowska, Michał Cimek, Janusz Chutkowski, Mariusz Kwiatkowski, Joanna Lehman, Rafael Rokaszewicz, Marek Rychlik, Jerzy Sadowski oraz Marek Sienkiewicz. Wśród współpracowników czy autorów znaleźli się m.in.: Stefan Górawski, Marek Robert Górniak, Jerzy Herman, Katarzyna Swędrowska, Joanna Lehman, Władysław Paździoch, Rafael Rokaszewicz, Marek Rychlik, Jerzy Sadowski i Marek Sienkiewicz. Autorką okładek miesięcznika była znana głogowska artystka plastyk, Małgorzata Maćkowiak.

MIT ukazywał się od października 1994 do marca 1999 r. Od października 1994 do listopada 1996 r. wydawcą był Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. W tym czasie ukazało się 26 numerów czasopisma. Odtąd wydawcą było Towarzystwo Ziemi Głogowskiej (fakt wiązał się ze zmianą dyrekcji w MOK i utratą finansowania). Pismo, mimo zachowania na okładce określenia „miesięcznik”, ukazywało się odtąd nieperiodycznie. W czerwcu 1997 r. ukazał się numer 27, ponad rok później, w lipcu 1998 r. – 28, w grudniu tego samego roku – 29. W marcu 1999 r. wyszedł w zmienionej szacie graficznej i formacie, oraz w powiększonej objętości 30. numer MIT-u. Okazał się on ostatnim.

MIT publikował informacje o wydarzeniach kulturalnych, premierach książkowych, interesujących postaciach i miejscach, instytucjach miejskich związanych z działalnością kulturalną; recenzje, artykuły z dziedziny filozofii, historii, socjologii; rozmowy i wywiady, prezentacje artystyczne (sylwetki głogowskich plastyków, poetów, eseistów i prozaików), debiuty literackie. Reasumując, czasopismo wypełniło kulturalną niszę naszego miasta, a zaprzestanie jego wydawania stanowiło niewątpliwie stratę dla środowiska kulturalnego i całej społeczności lokalnej Głogowa.

Sponsorem wielu numerów pisma było m.in. Stowarzyszenie Przedsiębiorców Głogowskich.

Źródła:
„Głogowski Miesięcznik Kulturalny MIT”, n-ry 1-30; wycinki prasowe z „Gazety Lubuskiej”;
wspomnienia publicystów MIT.
Netografia:'
http://www.gsl.glogow.net.pl/?Gstr=%20czasopipub (dostęp 18.09.2015).


Michał Cimek [EZG 75, 2015 – Głogowski Miesięcznik Kulturalny MIT]