Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Haugwitzowie w Sławie
W 1884 r. zmarł hrabia Carl von Fernemont - ostatni męski potomek rodziny Barwitz-Fernemont. Pochowany został na skraju tzw. nowej części parku (grobowiec jego i jego żony został całkowicie zniszczony pod koniec lat 60. XX w.). W ten sposób skończyło się ponad dwustuletnie panowanie Barwitzów-Fernemont w Sławie.
Majątek ziemski Sława-Przybyszów (Herrschaft Schlawa-Pürschkau) stał się przedmiotem roszczeń między rodami spokrewnionym z Fernemontami. Stronami w tym sporze byli: hrabia von Seckendorf z Berlina oraz hrabia von Haugwitz - namiestnik na Morawach. W wyniku procesu Sąd Najwyższy (Oberlandesgericht) we Wrocławiu przyznał w 1886 r. hrabiemu von Haugwitz dziedzictwo tzw. niesprzedanego mienia (Fideikomis). Ród von Haugwitzów wywodził się ze szlachty miśnieńskiej, a austriacki tytuł hrabiowski otrzymał w 1779 r. Haugwitzowie posiadali duży majątek na Morawach od 1765 roku.
Nowi właściciele majątku okazali się dobrymi gospodarzami, pomysłowymi, z dużą inicjatywą. Powołali Hrabiowską Dyrekcję Gospodarczą, której zadaniem był nadzór nad majątkiem ziemskim wraz z zabudowaniami mieszkalnymi, gospodarczymi i niektórymi publicznymi. W latach 20. i 30. XX w. Haugwitzowie udostępnili społeczeństwu park oraz jezioro do celów turystyczno–wypoczynkowych. Dzięki temu, przed podupadającą gospodarczo Sławą otworzyła się nową możliwość - stania się ośrodkiem turystycznym. Hrabia von Haugwitz ponadto osobiście opiekował się w obrębie swego majątku rezerwatami przyrody oraz wykopaliskami archeologicznymi.
W okresie międzywojennym majętność Sława-Przybyszów wynosiła 3.729 ha. Częściowo położona była przy granicy państwowej z Polską. Ostatnim znanym jej właścicielem był hrabia Heinrich von Haugwitz.
Literatura:
E. Franke, Schlesiersee die Stadt am grössten See Schlesiens, Schlawa 1938;
A. Rösler, R. Gryca, 7 dni w Sławie, Warszawa 1991;
Seebad und Luftkurort Schlawa i. Schles., Schlawa ok.1930 r.;
L. Stępczak, Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej w Sławie Śląskiej powiatu głogowskiego (Dolny Śląsk), (rękopis w posiadaniu autora).
Artur Pacyga [EZG z. 35, 1995 – Sława - Haugwitzowie]