Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej


Klub Turystów Górskich i Narciarzy „Watra” w Głogowie

W dniu 13 I 1976 r. na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej w Głogowie został powołany Klub Turystyki Górskiej PTTK „Watra”. Pierwszy zarząd utworzyli: Jan Brylski - prezes, Danuta Wisz i Andrzej Sadowski - wiceprezesi, Alicja Bagińska - sekretarz, Mirosława Polak - skarbnik, Jan Gruntkowski - członek. W niedługim czasie Klub liczył 37 osób. Pierwsze zebrania miały miejsce w Klubie SM „Nadodrze”, a następne w Osiedlowym Domu Kultury „Miedziak” przy ul. Morcinka.

W 1976 r. Klub zorganizował trzy wycieczki w Sudety, pięć wycieczek niedzielnych na Wzgórza Dalkowskie i obóz wędrowny w Tatrach. Brał też udział w imprezach innych oddziałów. Członkowie Klubu opisali i wyznakowali szlak turystyczny Głogów - Dalków, długości 15 km. Przy Oddziale Komisji Turystyki Górskiej działał punkt weryfikacyjny Górskiej Odznaki Turystycznej, prowadzony przez Czesława Kargola. W dniu 24 XI 1976 r. odbyły się nowe wybory. Prezesem zarządu został Jan Brylski. W kolejnych latach Klub organizował wycieczki i obozy górskie w Sudetach, Beskidach i Tatrach, a także wycieczki sobotnio-niedzielne w rejon Wzgórz Dalkowskich. Odbywały się prelekcje o tematyce górskiej. Klub brał udział w Zlotach Sudeckich Przodowników oraz w Centralnym Zlocie Przodowników Turystyki Górskiej w Krakowie w 1978 r. W 1979 r. Jan Brylski i Marian Mojszczak weszli w skład Wojewódzkiej Komisji Turystyki Górskiej.

W dniu 19 XI 1981 r. Klub zmienił nazwę na Klub Turystów Górskich i Narciarzy PTTK „Watra”. W 1982 r. opracowano i wykonano metalową odznakę klubową, a w 1985 r. proporczyk, według projektu Jana Brylskiego. W 1981 r. zorganizowany został pierwszy wieloetapowy rajd „Szlakiem zamków piastowskich”, a w kolejnych latach rajdy: „Szlakiem śląskich kamieni ozdobnych”, „Szlakiem sudeckich rezerwatów przyrody”, „Szlakiem krzyży pokutnych”, „Szlakiem skalnych ostańców”, „Szlakiem śląskich grodzisk”, „Międzynarodowym Szlakiem Eisenach - Budapeszt”, „Szlakiem drewnianych zabytków w Sudetach” oraz wieloetapowe rajdy „Do źródeł” i „Uskokiem brzeżnym Sudetów”. W 1981 r. Klub zakupił pierwsze narty śladowe. Odtąd co roku organizowane były wyjazdy, głównie do Przesieki, gdzie członkowie Klubu uczyli się narciarstwa śladowego. W następnych latach odbywały się wielodniowe rajdy w Sudetach, obóz narciarski w Suwałkach i wiele innych obozów (w Rajczy Pikulinie, następnie w Wiśle Równe). Od 1982 r. roku Klub brał udział w obozach górskich organizowanych na bazie PTSM.

W 1984 r. klub uzyskał siedzibę przy ul. Poczdamskiej. Siedziba służyła do listopada 2002 r. Kolejną otrzymano przy Miejskim Oddziale PTTK, również przy ul. Poczdamskiej 1, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu prezesa Oddziału Zenona Polaka.

W 1988 r. wieloletni prezes i założyciel klubu Jan Brylski wyjechał z Głogowa. Kolejni prezesi byli wybierani przeważnie na dwuletnie kadencje. Od 1989 r., oprócz obozów górskich, klub zorganizował szereg obozów rodzinnych nad morze i jeziora. Pierwszy obóz, „Mazury 89”, poprowadził Andrzej Ciesielski, a kolejne siedem Teresa Mudryk i Andrzej Kwiatkowski. Wszystkie obozy, organizowane na bazie PTSM, były ewenementem w skali kraju: rodzice wędrowali ze swoimi dziećmi na wielokilometrowej trasie, od schroniska do schroniska.

Nie sposób wymienić wszystkich wyjazdów na obozy i wycieczki, jakie zorganizował Klub we wszystkie pasma górskie w Polsce - lista obejmowałaby kilkaset pozycji. Od początku działalności Klub organizował również wyjazdy w góry poza granice Polski: do Bułgarii, Słowacji, Włoch, Rumunii, Norwegii, Francji, Hiszpanii, Chorwacji, Austrii, Szwajcarii, Czech, Niemiec, Ukrainy, Węgier. W organizacji i prowadzeniu obozów górskich, wycieczek krajowych i zagranicznych, najbardziej aktywni byli: Marian Mojszczak, Andrzej Ciesielski, Leszek Łuka, Eugeniusz Buda, Andrzej Kwiatkowski, Teresa i Jerzy Mudrykowie, Zenon i Mirosława Polakowie, Aleksandra Idzikowska.

W dniu 16 III 2011 r. zmarł po długiej chorobie wieloletni prezes Oddziału PTTK w Głogowie, Zenon Polak. Jego odejście zakończyło również pewien etap działalności KTGiN „Watra”.

Źródło:
Kronika KTGiN „Watra” w Głogowie.

Andrzej Kwiatkowski [EZG z. 71, 2011 - Klub Turystów Górskich i Narciarzy „Watra” w Głogowie]