Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Ludwik Stępczak: Kronika Szkoły Powszechnej w Sławie
W czerwcu 1945 r. kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej w Sławie L. Stępczak rozpoczął pisać kronikę pt.: Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej w Sławie Śląskiej powiatu głogowskiego (Dolny Śląsk). Rozpoczęta 1 czerwca 1945 r. zawiera zarys historyczny miasta oraz przebieg chwili oswobodzenia (tytuł umieszczony na okładce). Nazwa wskazuje na wąski temat pracy, jednakże autor objął szerokim spojrzeniem świeżo powstały powiat głogowski.
Kronika została napisana ręcznie (piórem) w księdze oprawionej w grube ciemnoczerwone okładki. Oprócz tekstu na 245 stronach (numeracja autora hasła) posiada: 114 oryginalnych fotografii i pocztówek, 35 plakatów i obwieszczeń, l gazetkę, 3 tzw. cegiełki oraz 11 pism urzędowych. Zasadniczy temat kroniki (okres powojenny) poprzedzony został wypisami z przeszłości, na podstawie niemieckiej magistrackiej kroniki miasta, na którą L. Stępczak kilkakrotnie się powołuje.
Główna część pracy dzieli się na: II wojnę światową, wyzwolenie Sławy 1 II 1945 oraz pierwsze, w przybliżeniu, 3 lata, po wojnie - do 1 X 1947 (autor dołączył także luźną kartkę z wypunktowanymi wydarzeniami z listopada i grudnia 1947 r.). Okres wojny, wkroczenie Rosjan do miasta oraz pierwsze tygodnie po nim, oparte zostały na wywiadach z uczestnikami tych wydarzeń. Od przełomu marca i kwietnia 1945 r. Stępczak w dużej części sam był świadkiem przedstawionych faktów. Większość opisanych ludzi znał osobiście (na stopie towarzyskiej): gen. J. Rómmla, księdza proboszcza K. Tomkiewicza, pełnomocników rządu, burmistrzów, kierowników zakładów, komendantów milicji, wojska itd.
Razem z załączonymi dokumentami kronikę można ocenić jako wiarygodną. Ponadto pisał ją niewątpliwie prawdziwy patriota, poprawną polszczyzną, z wyczuciem i polotem. Jest ona bodaj jedynym w swoim rodzaju źródłem tak wnikliwie opisującym Sławę, będącą tymczasową siedzibą powiatu głogowskiego, z bogatym kalendarium wydarzeń. Przyczyn nagłego zakończenia kroniki - jesienią 1947 r. - można się doszukiwać w natłoku obowiązków służbowych, jakie spadły na L. Stępczaka. Jego rodzina dysponuje nagromadzonymi materiałami w postaci luźnych notatek, plakatów, pism, które miały służyć autorowi do kontynuowania dzieła. Część archiwaliów uległa zniszczeniu. Jedynym obcym akcentem w kronice jest doklejone później przez Estellę Wolańską zdjęcie T. Wolańskiego – kierownika powiatowego PUR-u. Z kroniki korzystano przy pisaniu kilku prac magisterskich. Oprócz oryginału w Szkole Podstawowej w Sławie istnieje odpis w części poświęconej wyłącznie sprawom szkolnym, wykonany przez brata L. Stępczaka - Józefa.
Źródła:
L. Stepczak, Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej w Sławie Śląskiej powiatu głogowskiego (Dolny Śląsk);
L. Stępczak, Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej w Sławie Śląskiej 1945-47;
Archiwalia z lat 1945-1948 (w posiadaniu rodziny Stępczaków).
Artur Pacyga [EZG z. 32, 1995 – Kronika Ludwika Stępczaka]