Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Podkategoria: Okres po 1945

Najgebauer Jerzy

Jerzy Najgebauer (1936-2001) był nauczycielem wychowania fizycznego, organizatorem życia sportowego w Głogowie, zawodnikiem i trenerem drużyn piłki siatkowej. Działacz społeczny, organizator i kierownik „Klubu Nauczyciela” w Głogowie.

Jerzy Najgebauer urodził się 31.10.1936 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie lat 50. ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Otrzymał skierowanie do pracy w głogowskiej oświacie. Pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego kontynuował kolejno w Zasadniczej Szkole Zawodowej, Szkole Rzemiosł Budowlanych, Technikum Budowlanym i Studium Wychowania Przedszkolnego w Głogowie (przekształconym później w Studium Nauczycielskie). Wraz z Janem Kośkiem, nauczycielem wf., założył w maju 1956 r. Międzyszkolny Klub Sportowy „Piast”. Powołano sekcję piłki siatkowej chłopców oraz lekkiej atletyki. W 1959 r. do dwójki organizatorów klubu dołączył Jerzy Staszyński. W latach 1964-72 J. Najgebauer był też trenerem męskiej drużyny siatkówki MZKS Chrobry. Z drużyną zdobył wicemistrzostwo ligi okręgowej w 1971 r. i mistrzostwo w 1972 r., a tym samym awans do ligi międzywojewódzkiej. W latach 1960-69 występował w swoich zespołach jako tzw. grający trener. W 1972 r., pod jego okiem treningi w MKS „Piast” rozpoczęły młode siatkarki. W 1980 r. zespół wywalczył awans do II ligi, a Janina Spulnik znalazła się w kadrze narodowej. Zawodniczki „Piasta” Głogów z powodzeniem startowały również w licznych turniejach w obsadzie krajowej i międzynarodowej. Do 1985 r. był trenerem MKS Piast. W 1985 r. jego obowiązki w klubie przejęły wychowanki Elżbieta (Grabarczyk) Fernówka i Maria (Kula) Urbanowicz.

W 1989 r. J. Najgebauer przeszedł na emeryturę. Zaangażował się w działalność społeczną. Uczestniczył w organizacji „Klubu Nauczyciela”, którym kierował w latach 1995-2000. Zorganizował Amatorską Ligę Piłki Siatkowej. Prowadził międzyszkolny zespół głogowskich nauczycieli z którymi uczestniczył w Mistrzostwach Polski Nauczycieli. Od 1989 r., kierował też zespołem pracownic Urzędu Miejskiego, który rozgrywał corocznie mecze z partnerskim miastem Eisenhüttenstadt. Był też organizatorem Zjazdów Pokoleń Siatkarskich.

J. Najgebauer był wymagającym i rygorystycznym trenerem Niezwykle zaangażowany, poświęcający każdą wolną chwilę sekcji piłki siatkowej dziewcząt i sprawom sportu w szkole. Był olbrzymim autorytetem dla uczniów. Jako wychowawca „nie tyle zawracał sobie głowę dyscypliną, ale uczył nas tańczyć, kindersztuby wobec dziewcząt, umiejętności jedzenia nożem i widelcem etc. Jednym słowem robił z nas dżentelmenów”. Uważał też, że „dobry nauczyciel musi znać środowisko, z którego młody człowiek pochodzi, powinien znaleźć w nim to, co najwartościowsze – jego zdolności, zainteresowania i rozwijać je. Młodzież musi mieć czas wypełniony nauką i mądrą zabawą. Niekontrolowany czas sprzyja nieprawidłowemu rozwojowi.” Był również człowiekiem o ogromnym poczuciu humoru, duszą towarzystwa. Lata pracy zjednały mu wielu przyjaciół w szkole i środowisku. Odnosił największe sukcesy w pracy z młodzieżą, jego zawodniczki trafiały do silniejszych klubów w kraju. Wychował wiele pokoleń zawodniczek Zapisał się w pamięci uczniów, zawodników i kibiców jako świetny zawodnik i trener, który kochał siatkówkę.Od 2002 r. organizowany jest corocznie ogólnopolski turniej piłki siatkowej dziewcząt „Memoriał im. Jerzego Najgebauera”, w którym rywalizowało już kilkadziesiąt drużyn z całego kraju.

Za zaangażowanie w organizację i rozwój sportu szkolnego J. Najgebauer został wyróżniony m.in. Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania (II i III stopnia), Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i Złotą Honorową Odznaką za Zasługi w Sporcie Szkolnym. Był dwukrotnie żonaty. Z Janiną miał syna Jacka, z Barbarą Ochocką córkę Annę i syna Wojciecha. Zmarł 4.02.2001 r. w Głogowie. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Legnickiej.

Źródła:

Dokumenty z archiwum rodzinnego; relacje rodziny i Elżbiety Fernówki; wspomnienia Michała Cimka.

Literatura:
T. Krzymiński, Wspomnienie trenera Jerzego Najgebauera, „Gazeta Lubuska” z 20.05.2009;
XXX lat MZKS Chrobry, Głogów bdw., s. 11;
Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie (1967-2017), red. M.R. Górniak, Głogów 2017, s. 19-21.

Wiesław Maciuszczak [EZG 79,2019 – Najgebauer Jerzy]