Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Podkategoria:Okres po 1945


Sczaniecki Jerzy

Jerzy Sczaniecki urodził się 19.04.1927 r. w Poznaniu, gdzie mieszkał i się uczył, zdobywając kolejne stopnie w edukacji. Studiował na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Poznańskiego, który w 1951 r. usamodzielnił się jako Wyższa Szkoła Rolnicza (obecny Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Po ukończeniu nauki, zgodnie z nakazem pracy, 17.03.1954 r. został zatrudniony w Wojewódzkim Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Mechanizacji Rolnictwa w Zielonej Górze. Stamtąd skierowano go do Głogowa. 1.04.1954 r. rozpoczął pracę w Państwowym Ośrodku Maszynowym jako agronom rejonowy i kierownik działu eksploatacji. Już w trakcie pierwszych miesięcy dał się poznać jako fachowiec i organizator. 1.09.1957 r. mianowany został dyrektorem POM. W trakcie pełnienia funkcji dyrektora Jerzy Sczaniecki stanął przed szeregiem zadań. Trzeba było zorganizować stałą siedzibę ośrodka, utrzymać w sprawności sprzęt i zapewnić mu wysokokwalifikowane kadry. Utrzymać i rozwijać sieć usług mechanizacyjnych. Robotnikom trzeba było zapewnić godziwe warunki pracy, płacy i mieszkania. Wraz z upływem czasu, wzrostem nasycenia sprzętem rolniczym wsi, Sczaniecki poszerzył profil zakładu o produkcję urządzeń dla przemysłu rolno-spożywczego i elementów metalowych, na które zapotrzebowanie okazywał przemysł, głównie miedziowy. Doprowadził do zbudowania stałej siedziby przedsiębiorstwa przy ul. Mechanicznej. Z jego inicjatywy powstał Ośrodek Szkolenia Kadr, gdzie m.in. przygotowywano operatorów kombajnów zbożowych, kierowców ciągników rolniczych. W tym okresie doprowadził także do utworzenia sieci placówek remontu maszyn rolniczych i techniki rolnej, obejmującej teren powiatu głogowskiego. Działał na rzecz podnoszenia kultury rolnej i przemysłu rolno-spożywczego. Obok działalności zawodowej, drogą do realizacji tego celu była działalność społeczna. Przez trzy kadencje, w okresie 1961-1973 był radnym Powiatowej Rady Narodowej. W Radzie przewodniczył Komisji Rolnictwa i Leśnictwa.

Dzięki zaangażowaniu dyrektora, głogowski POM wyróżniał się na tle tego rodzaju podmiotów gospodarczych w województwie zielonogórskim i, od 1975 r., legnickim. Inż. Sczaniecki zgromadził wokół siebie zespół kompetentnych i zaangażowanych współpracowników. W ocenie otoczenia był uczciwy, pracowity i głęboko zaangażowany w pracę zawodową. Wychowanie rodzinne, mieszkanie i nauka w Poznaniu wyposażyły go w tradycyjne, przypisywane poznaniakom cechy: pracowitość, oszczędność, zaradność oraz systematyczność i rozwaga. Za swoje zaangażowanie i pracę w głogowskim POM został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979), Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczały go również władze województw zielonogórskiego i legnickiego. W 1985 r. otrzymał Medal za Zasługi dla Głogowa.

Jerzy Szczaniecki w 1992 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 28.12.1994 r. w Głogowie. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Świerkowej.

Źródła i literatura: Materiały rodziny; Kronika Towarzystwa Ziemi Głogowskiej; S. Szypulski, Krótka historia Państwowego Ośrodka Maszynowego w Głogowie, rkps; J. Chutkowski, Głogów w XX wieku, Głogów 2004, s. 179.

Wiesław Maciuszczak [EZG 78, 2018 – Szczaniecki Jerzy]