Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Siedlisko – kaplica zamkowa
Ostatnią budowlą, jaka powstała za życia Georga von Schönaicha, była kaplica zamkowa. Jej budowę zakończono w 1618 r. Kaplica została założona na planie prostokąta i usytuowana we wschodnim skrzydle zamku, przy bramie przejazdowej. Projekt kaplicy wykonał Valentin von Säbisch (1577-1657) , który obok fortyfikacji zajmował się budownictwem sakralnym.
We wnętrzu kaplicy można zauważyć w jej dekoracji elementy gotyckie, a nawet romańskie, choć kaplica jest budowlą renesansową. Nawa główna z emporami kojarzy się z XV-wiecznymi krużgankami włoskich pałaców. Ta różnorodność i ciekawy zestaw ornamentów charakterystycznych dla różnych epok, uwidacznia jeszcze bardziej nietypowość wnętrza.
Oryginalność kaplicy podkreśla też fakt, że brak jest na terenie Śląska analogicznych budowli. To może wskazywać na ingerencję Georga von Schönaicha w ustalaniu wyglądu kaplicy, a przede wszystkim jej wnętrza. Kaplica była pierwszym na Śląsku rozwiązaniem kaplicy zamkowej wybudowanej jako lektorium protestanckie. Wiadomo że Georg von Schönaich był nie tylko zwolennikiem, ale także propagatorem nauk Lutra. Stąd protestancki charakter kaplicy. Prócz tego właściciel zamku przejawiał poglądy średniowiecznego feudała. Potwierdza je zamek w Siedlisku - odizolowany od innych budynków, żyjący własnym życiem. Dążność do izolacji została podkreślona przez wybudowanie własnej kaplicy, aczkolwiek korzystali z niej także okoliczni mieszkańcy. Dlatego też wejście do kaplicy usytuowane zostało w bramie, aby tamtędy mogli wchodzić wierni. Właściciel zamku natomiast przechodził do kaplicy korytarzem, którym była połączona z pomieszczeniami we wschodnim skrzydle.
Obserwacja kaplicy pozwala stwierdzić, że twórca zastosował przy jej budowie dwie koncepcje: włoską i niderlandzką. Prawdopodobnie jest to wynik studiów Valentina von Säbischa w Altdorf i Sztrasburgu, a także licznych podróży do Włoch. Pewne jest, że znalazł ciekawe i nietypowe rozwiązanie przestrzeni, wykazując się przy tym dużą znajomością przedmiotu. To w połączeniu z sugestiami Georga von Schönaicha przyniosło doskonały efekt.
Literatura:
H. Barycz, Śląsk w polskiej kulturze umysłowej, Katowice 1979;
S. J. Erhardt, Presbyterologie des Evangelischen Schlesiens, T. 3, Liegnitz 1783;
S. Kowalski, Zabytki środkowego Nadodrza, Zielona Góra 1976;
K. Marchelek, Z badań nad renesansową budową zamku w Siedlisku i jej tło historyczne, „Zielonogórskie Zeszyty Muzealne”, T. II, Zielona Góra 1971.
Urszula Kulus [EZG z. 35, 1995 - Siedlisko – kaplica zamkowa]