Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

podkategoria:Gospodarka i gospodarka komunalnapodkategoria:Okres po 1945

Sojka Ryszard

Ryszard Sojka urodził się 28.10.1928 r. w Nowym Sączu, tam też zdobył wykształcenie podstawowe i średnie. Studia techniczne odbył w Akademii Metali Nieżelaznych w Moskwie, pod kierunkiem znakomitych specjalistów. W trakcie studiów uzyskał dwie specjalizacje: w zakresie elektrochemii i elektrodynamiki. W 1956 r. podjął pierwszą pracę w szopienickiej hucie. Po kilku latach awansował na stanowisko naczelnego inżyniera w Zjednoczeniu Górniczo-Hutniczym Metali Nieżelaznych w Katowicach. 1.05.1967 r. Ryszard Sojka, jako niespełna czterdziestolatek, został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego Huty Miedzi „Głogów” w Budowie. Musiał połączyć działania generalnego wykonawcy, którym było Zielonogórskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego w Nowej Soli i głównego projektanta – Biura Projektów Metali Nieżelaznych „Bipromet” w Katowicach. Dzięki sprawnie prowadzonym pracom organizacyjnym i przygotowawczym 4.03.1968 r. pierwsza koparka zagłębiła łyżkę w wykopach pod obiekty huty. Rozpoczęto gigantyczną budowę.

W 1971 r. R. Sojka został dyrektorem Huty Miedzi „Głogów” – i doprowadził do uruchomienia produkcji, a za jego kadencji rozpoczęto również budowę Huty Miedzi „Głogów II”. Dyrektor stał się więc organizatorem praktycznie całego głogowskiego ośrodka przemysłu miedziowego. Kształcił i mobilizował młodą stażem i wiekiem kadrę techniczną do aktywnej pracy w hucie i do aktywności społecznej. Ufał absolwentom wyższych uczelni, kierując ich chętnie na stanowiska zarówno w działach produkcji, jak i odpowiedzialne za jej przygotowaniu. Uczestniczył czynnie i bezpośrednio w rozwiązywaniu tak codziennych problemów budowy, jak później produkcji w kompleksie metalurgicznym. Integrował młodą załogę, usiłował na bieżąco rozwiązywać jej problemy socjalne i egzystencjalne. Dostrzegał potrzebę rozbudowy funkcji socjalnych i kulturowych miasta, które nie powinno być jedynie sypialnią dla pracowników. Dlatego też huta partycypowała w pierwszej połowie lat 70. zarówno w odbudowie szpitala, jak i hotelu oraz kina. Wsparła też wydatnie budowę nowoczesnego ośrodka kultury.

Stanowisko dyrektora Huty Miedzi „Głogów” piastował do 28.02.1974 r. Przez ponad rok pracował w Zarządzie Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi jako główny inżynier. W latach 1975 - 81 pełnił funkcję dyrektora naczelnego Huty Miedzi „Cedynia”, którą również budował i przygotowywał do rozpoczęcia produkcji. Ten nowoczesny zakład produkcyjny KGHM został oddany do użytku w 1979 r., zakres jego działania objął zarówno przetop, odlewy, jak i walcowanie miedzi. Przez ostatnią dekadę swojej aktywności zawodowej inż. R. Sojka pracował w Zarządzie KGHM na stanowisku głównego specjalisty. Działał również w polskim przedstawicielstwie przy Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej z siedzibą w Moskwie. W 1989 r. wrócił ponownie do pracy w Hucie Miedzi „Głogów”, gdzie do 1991 r. zajmował stanowisko głównego inżyniera do spraw współpracy z Centrum Badawczo-Rozwojowym „Cuprum”. Był współautorem kilku wynalazków. Zdobył patent na odzyskiwanie renu ze szlamu powstałego w trakcie procesu rafinacji elektrolitycznej miedzi. W 1991 r. przeszedł na emeryturę. Do końca życia związany był z Głogowem, w którym zamieszkał z rodziną. Żonaty z Romaną. Mieli dwóch synów.

W 1996 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Głogowa. Odznaczony został również m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką za Zasługi w Rozwoju Województwa Zielonogórskiego i odznaczeniami branżowymi. Zmarł 15.03.1998 r. w Głogowie. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Legnickiej.

Źródła: Materiały z archiwum rodzinnego; Rozmowy ze współpracownikami. Literatura: Huta Miedzi „Głogów”, Kronika 1971-2006, Głogów 2006; notatki prasowe; Netografia: http://www.glogow.pl/urzad/index.php/honorowi-obywatele?id=1833:ryszard-sojka&catid=78 (dostęp 11.01.2019) Wiesław Maciuszczak [EZG 80, 2020 – Sojka Ryszard ]