Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Stowarzyszenie Chór Beati Cantores

Chór Beati Cantores – „Szczęśliwi śpiewaniem” – powstał we wrześniu 1985 r. z inicjatywy księdza prałata Ryszarda Dobrołowicza przy parafii N.M.P. Królowej Polski na osiedlu Kopernik w Głogowie. Pierwszym dyrygentem był Paweł Smorawiński. W trzecim miesiącu działalności pałeczkę przejęła Barbara Walendzik, która kieruje zespołem do dnia dzisiejszego.

Barbara Walendzik jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. W latach 1971-2003 pracowała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II-go stopnia im. Franciszka Liszta w Głogowie. Jej zdeterminowanie, pracowitość oraz poświęcenie sprawiają, że chór prowadzi ożywioną działalność i włącza do repertuaru coraz ambitniejsze utwory sakralne i świeckie. W 2003 r. Barbara Walendzik została Honorowym Obywatelem Miasta Głogowa. Od 1990 r. w pracy z zespołem pomaga jej mąż Kazimierz Walendzik.

Od 1990 r. zespół jest członkiem dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (dalej: PZCHiO). Natomiast w lipcu 2000 r. powstało Stowarzyszenie Chór Beati Cantores.

W początkowym okresie chór liczył 80 osób, obecnie śpiewa w nim 37 osób. Są to mieszkańcy Głogowa i okolic, reprezentujący różne grupy zawodowe i społeczne.

Beati Cantores, zgodnie z najstarszą tradycją, wykonuje utwory muzyki sakralnej różnych epok, kompozytorów klasycznych i współczesnych, a także muzykę rozrywkową, ludową i patriotyczną. Zespół uczestniczy w wielu uroczystościach religijnych i świeckich, ważnych w życiu parafii, naszego miasta i kraju. Występuje średnio 25 razy do roku, a w przeciągu 20 lat działalności dał ponad 500 występów. Chór wykonuje głównie utwory a capella. Od kilku lat w repertuarze zespołu znajdują się dzieła wokalno-instrumentalne. Występował między innymi z takimi zespołami jak: Zakładowa Orkiestra Dętą Huty Miedzi „Głogów”, zespół instrumentalny PSM w Głogowie, Głogowski Kwartet Smyczkowy Ad libitum oraz z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną.

Chór w swojej historii uświetniał obchody Dnia Niepodległości, Święta 3-go Maja, uroczystości wręczenia nagrody im. Andreasa Gryphiusa, inauguracje roku akademickiego w Wyższej Szkole Technicznej, Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej oraz w Uniwersytecie III Wieku w Głogowie. Koncertował wielokrotnie w głogowskich kościołach oraz w kaplicy przy głogowskiej Kolegiacie. Dwa z tych koncertów były transmitowane przez Radio Głogów. Innymi ważnymi wydarzeniami medialnymi, w których brał udział chór, były: dwukrotna oprawa muzyczna mszy św. odprawionej w kościele p.w. św. Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez I program Polskiego Radia, oprawa muzyczna liturgii odprawionej w sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu, transmitowanej przez Telewizję Polonia oraz udział w nagraniach do filmu o Głogowie w 1996 roku.

Chór Beati Cantores rokrocznie bierze udział w uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Grodowieckiej w Grodowcu oraz od r. 1996 w Zamkowych Spotkaniach Chóralnych. Od 1998 r. jest organizatorem tych ostatnich. W 2006 r. Zamkowe Spotkania Chóralne zostały przekształcone w Dolnośląski Festiwal Chórów Silesia Cantat.

Zespół odbył wiele podróży zagranicznych. Ośmiokrotnie koncertował w Niemczech: w Langenhagen, Eisenhüttenstadt i Riesie – miastach partnerskich Głogowa, w Hanowerze oraz w Kronach w Bawarii, a także w Austrii, Czechach i we Włoszech, gdzie koncertował w Rzymie (w Bazylice św. Piotra podczas audiencji generalnej), Wenecji, Loretto i Asyżu. W 2004 r. chórzyści odbyli trasę koncertową po Litwie, dając koncerty w Wilnie, Kownie i Ejszyszkach. Wydarzeniami, które zapadły głęboko w pamięć członkom chóru były śpiewy liturgiczne podczas pobytu Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. w 1997 r., udział w International Kulturfestival w Langenhagen w latach 1995 i 2000, występ w Pawilonie Polskim na Światowej Wystawie EXPO 2000 w Hanowerze oraz udział w Europejskich Dniach Muzyki z okazji 1000-lecia miasta Kronach w 2003 roku.

Chór Beati Cantores bierze udział w wielu festiwalach i konkursach. Zdobył nagrody i wyróżnienia m.in. w:
– Diecezjalnym Konkursie Kolęd w 1989 r. – I miejsce,
– Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii w latach 1990 i 1992, - odpowiednio III miejsce i wyróżnienie,
– V Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie w 2001 r. – III miejsce,
– XXX Międzynarodowym Festiwalu w Ołomuńcu (Czechy) w 2002 r. – brązowy medal,
– XIII Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach w 2004 r. – II miejsce,
– I Ogólnopolskim Konkursie ARS LITURGICA w Toruniu w 2005 r. – III miejsce w kategorii chórów kościelnych.

Z okazji jubileuszu XX-lecia w 2005 r. wszyscy członkowie chóru zostali odznaczeni Odznakami PZCHiO: Srebrną ci, którzy śpiewają od momentu powstania chóru, Brązową - pozostali chórzyści. Dyrygent Barbara Walendzik otrzymała Złotą Odznakę PZCHiO.

Źródła:
Folder wydany z okazji jubileuszu XV-lecia chóru Beati Cantores, 2000;
Kronika chóru Beati Cantores.

Przemysław Walendzik [EZG z. 64/65, 2007 - Stowarzyszenie Chór Beati Cantores]