Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Towarzystwo Przyjaciół Sławy

5 VI 1991 r. z inicjatywy burmistrza Ryszarda Grycy, dyrektora Lubuskiego Spółdzielczego Banku Gospodarczego Marka Skuriaty, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Eugeniusza Kowalskiego i innych, zostało powołane stowarzyszenie oparte na społecznej, bezinteresownej działalności grupy osób pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Sławy. Do władz Towarzystwa wybrano: na stanowisko przewodniczącej - Bożenę Polańską, I wiceprzewodniczącej - Izabelę Wróblewską, II wiceprzewodniczącego – Zbigniewa Topolana, sekretarza - Lidię Kaminiarz, skarbnika – Andrzeja Muszkietę i członków zarządu: Tadeusza Cegielskiego, Kazimierza Wawrzyniaka, Stanisława Matczaka i Urszulę Drożdżyńską. Towarzystwo skupia w swoich szeregach 52 członków, mieszkańców Sławy i okolicy, tych wszystkich, którym nie są obojętne problemy związane z rozwojem kultury, dobrem publicznym, szacunkiem dla tradycji i rozwojem turystycznym regionu.

Celem Towarzystwa jest: podejmowanie inicjatyw lokalnych dotyczących żywotnych spraw mieszkańców, kultywowanie tradycji lokalnych, działanie na rzecz edukacji regionalnej, ochrony krajobrazu kulturowego, walka o zdrowe warunki życia, kształtowanie świadomości estetycznej społeczeństwa, propagowanie zdrowego i racjonalnego wykorzystania czasu wolnego, reprezentowanie interesów mieszkańców w instytucjach samorządowych i innych. Towarzystwo współpracuje z regionalnymi instytucjami oświaty i kultury, Ligą Ochrony Przyrody, Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym oraz z podobnymi towarzystwami z sąsiednich terenów.

Jedną z ważniejszych inicjatyw Towarzystwa było zorganizowanie w pierwszy weekend sierpnia „Jarmarku Sławskiego”, który odtąd wszedł na stałe do kalendarza imprez gminnych. W ramach jarmarku Towarzystwo organizuje wystawy fotograficzne, wystawy psów nierasowych, loterie fantowe, konkursy rodzinne, konkursy wiedzy krajoznawczej, piesze wycieczki w okolice Sławy i giełdę minerałów.

W zakresie ekologii członkowie Towarzystwa organizują akcje porządkowe w Parku Miejskim i na cmentarzu. Aktywnie uczestniczą w akcji „Sprzątanie Świata”. Wspólnie z LOP organizowane są konkursy na najładniejszy ogród kwiatowy i najbardziej ukwiecony balkon lub okno. W ramach popularyzacji wiedzy o regionie wygłaszane są odczyty, prelekcje i wystawy fotografii.

W okresie sezonu letniego działalność Towarzystwa skierowana jest głównie na turystów i w związku z tym uruchomiony został w lokalu TPS przy ul. Wschowskiej 1 punkt Informacji Turystycznej gdzie turyści mogą uzyskać informacje na temat bazy noclegowej, żywieniowej, tras turystycznych, a także nabyć mapy, foldery, widokówki oraz pamiątki. TPS stale współpracuje z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej. Planowane są wspólne prelekcje, a być może również wspólne wydawnictwa.

Bożena Polańska [EZG z. 32, 1995 – Towarzystwo Przyjaciół Sławy]