Aleja Wolności - wczoraj i dziś

Aleja Wolności, niegdyś Hohenzollernstrasse

Nie tylko do najładniejszych, ale także do najważniejszych głogowskich arterii należała i nadal należy aleja Wolności. W obecnej formie powstała ponad 100 lat temu, zastępując zwykłą ścieżkę łączącą Stare Miasto z os. Wiązów czyli obecnym os. Przemysłowym oraz dworcem PKP. Jej budowa była możliwa po decyzji o likwidacji głogowskiej twierdzy w 1902 roku.

Niemal natychmiast do pracy przystąpili ówcześni architekci, którzy nie mieli łatwego zadania, gdyż w swoich planach musieli uwzględnić istniejące już uwarunkowania komunikacyjne, ale także połączyć wszystko z wizją dalszego rozwoju Głogowa. Rolę taką idealnie spełniła aleja Wolności, która przed II wojną światową nosiła nazwę Hohenzollernstrasse, na cześć panującej wówczas dynastii. Początkowo obszar ten był częściowo zarośnięty, a ponadto należało zlikwidować fragmenty strumyka, który odprowadzał do Odry wodę ze stawu znajdującego się kiedyś przy ul. Stawnej.

Pierwszy wykop na alei Wolności nastąpił 14.08.1905 r. Między dwiema jezdniami znajdował się deptak, do wybuchu II wojny światowej ulica została niemal całkowicie zabudowana, a ostatnie budynki powstały przy dzisiejszym placu 1000-lecia. W wyniku działań wojennych, a zwłaszcza oblężenia w 1945 r., większość obiektów przy alei Wolności została zrównana z ziemią. Po wojnie powoli odradzała się. Najpierw powstawały prowizoryczne sklepy, później swoje podwoje otworzyła legendarna restauracja "Danusia", która później zmieniła nazwę na "Kameralną" (obecnie mieści się tu sklep Rossmann). To przy alei Wolności w 1970 r. wybudowany został pierwszy w Głogowie wieżowiec. Powstały również m.in. Szkoła Podstawowa na 2 oraz parterowe pawilony handlowo-usługowe.

Od ponad roku trwa tu gruntowny remont. Stare drzewa zastępowane są nowymi, wyrównywana i wymieniana jest również nawierzchnia jezdni i chodników. Trafiają się niespodzianki - 14 listopada 2018 r. podczas prac ziemnych robotnicy natrafili na ćwierćtonową bombę lotniczą, którą zajęli się głogowscy saperzy. Remont alei Wolności, jeżeli pozwoli aura, ma potrwać do końca 2019 r.

Zdjęcia ze źródeł: Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, fotopolska.eu, Głogowskie Forum Historyczne (D.Szczepanowski).

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności