O mieście - Głogów

Widok na wieżę Ratusza w GłogowieGłogów to jedno z najstarszych miast Polski. Ten słowiański gród Dziadoszan, a potem gród Mieszka I, od czasów Bolesława Krzywoustego znany jest w historii Polski z bohaterskiej „Obrony Głogowa” w 1109r. Prawa miejskie uzyskał w 1253r.

Podczas Wojny Trzydziestoletniej stał się twierdzą (od 1630r.), bronioną i zdobywaną w kolejnych wiekach przez Austriaków, Szwedów, Prusaków, Francuzów i Rosjan.
Od 1740r. Głogów znajdował się w Królestwie Pruskim, a następnie od 1871r. w granicach Cesarstwa Niemieckiego. Intensywniejszy rozwój miasta nastąpił dopiero po likwidacji twierdzy w 1902r.
Niestety, pod koniec II wojny światowej, miasto zostało zniszczone w 95%.
Ponad 1000-letni Głogów, zamieszkiwany obecnie przez 68 000 osób, zaczął ponownie się rozwijać po odkryciu w 1957r. w okolicach miasta rud miedzi, powstaniu w jego pobliżu kopalń oraz Huty Miedzi "Głogów", jednej z największych hut miedzi w Europie. Wokół ruin zburzonego centrum szybko powstawały osiedla mieszkaniowe dla górników i hutników.
Głogów wytrwale odtwarza ślady swej historii. Przywrócono do dawnej świetności Zamek Książąt Głogowskich, trwają prace nad odbudową zabytkowego kościoła kolegiackiego, odbudowano ratusz – dawną i obecną siedzibę władz miejskich. Zrekonstruowaną wieżę ratusza, będącą symbolem przemian w mieście, otaczają nowoczesne domy, wybudowane przy historycznych ulicach dawnego Głogowa.
Budowę nowoczesnych kamienic na planie tych ulic rozpoczęto w latach 80-tych XX w. Powstawanie Nowego/Starego Miasta w Głogowie, łączącego wielowiekową historię ze współczesnością, trwa do dziś i jest unikalnym przedsięwzięciem w Polsce.

layout->loadBlock('tools/login'); */?>

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności