Legionista w Głogowie

Odsłonięcie pomnika Józefa Wybickiego

Naszemu miastu przybył nowy pomnik. Tym razem na placu Umińskiego stanął monument poświęcony współtwórcy Legionów Polskich we Włoszech i autorowi Mazurka Dąbrowskiego Józefowi Wybickiemu.

Ten wybitny Polak urodził się w 1747 r. w Będominie pod Kościerzyną na Kaszubach. Był uzdolnionym i wykształconym człowiekiem: prawnikiem, pedagogiem, geografem, posłem, senatorem, a to tego jeszcze poetą i pisarzem. Jednak przede wszystkim był wielkim patriotą.

W 1797 r. wyjechał do Włoch, gdzie wespół z Henrykiem Dąbrowskim tworzył Legiony Polskie. W tym też roku, jak podają różne źródła, w dniach 16 – 19 lipca, powstał Mazurek Dąbrowskiego, który od 1927 r. jest najważniejszą polską pieśnią, Hymnem Narodowym. Pomnik Wybickiego powstał w Głogowie nieprzypadkowo. Twórca Hymnu dał się poznać jako dobry współorganizator utworzonego rządu Księstwa Warszawskiego. Dzięki swojej pracy zyskał przychylność samego Napoleona. I właśnie podczas drugiego pobytu cesarza w Głogowie, co miało miejsce 30 maja 1812 r., witali go wysłannicy księcia warszawskiego Fryderyka Augusta: Józef Wybicki i minister Ignacy Sobolewski. Wybicki był autorem pięknego przemówienia skierowanego do Napoleona.

Pochylając się dokładniej nad związkami tej wybitnej postaci z naszym miastem i regionem można z pewnością stwierdzić, że był tu dwa razy. Pierwszy raz przy okazji wspomnianej powyżej uroczystości, lecz nie ma pewności czy w samym mieście, czy na granicy z Księstwem Warszawskim. Za drugim razem Wybicki pojawił się w twierdzy, w czerwcu 1813 roku zostając na dłużej z zamiarem stworzenia sieci wywiadowczej w okupowanym przez Rosjan kraju. Jednak po wyparciu stąd francuzów trafił do pruskiej niewoli, lecz dzięki wstawiennictwu księcia Adama Czartoryskiego został wywieziony przez Rosjan w tajemnicy przed prusakami.

Odsłonięcie pomnika, którego inicjatorem była Rada Muzealna, działająca przy głogowskim muzeum, przy wsparciu prezydenta miasta, nastąpiło w piątek 23 listopada 2018 r.

 

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.