Hotel z marszałkiem

Hotel z marszałkiem

W tym roku minęła 110. rocznica wybudowania i oddania do użytku hotelu National, bardziej znanego dzisiejszym głogowianom, jako hotel Odra. Budynek powstał u zbiegu ulic Dworcowej (Bahnhofstrasse) i Królewskiej (Koenigstrasse) w 1908 r., czyli obecnej Poczdamskiej i Jedności Robotniczej.

Był to jeden z pierwszych i największych obiektów wybudowanych po likwidacji głogowskiej twierdzy w 1903 r. Teren pod przyszły hotel kupił znany wówczas przedsiębiorca i hotelarz Ernst Wolf. Jego usytuowanie nie było przypadkowe. W jego pobliżu znajdował się dawny dworzec kolejowy, który miał tam swoją siedzibę do 1935 r., do czasu oddania nowego dworca w 1935 r., który zresztą pełni tę funkcję do dziś.

Na owe czas był to hotel bardzo reprezentacyjny. Miał 50 pokoi gościnnych z 74 łóżkami. Były w nim również sale konferencyjne, wystawowe, gastronomiczne i bankietowe. Co ważne, w budynku była winda. Hotel od początku nosił nazwę National, ale w 1917 r. przemianowany został na hotel Hindenburga, na cześć marszałka Niemiec Paula von Hindenburga.

Hotel pracował niemal przez całą II wojnę światową. Dopiero w ostatnich tygodniach oblężenia miasta zaprzestał działalności, a w jego piwnicach utworzony został sztab obrony głogowskiej twierdzy. Po wojnie nadal z powodzeniem pełnił swoją funkcję, tylko pod zmienionym szyldem. Nosił nazwę Odra. Jego zamknięcie nastąpiło w połowie lat 70., po oddaniu do użytku hotelu Kasztelańskiego, obecnie Qubus. Dziś w budynku znajdują się siedziby firm i różnych instytucji.

Zdjęcia z: fotopolska.eu i polska-org.pl

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności