Nowoczesne kino Primus-Palast

Nowoczesne kino Primus-Palast

Miało ponad 800 miejsc, były balkony, szatnie i garderoby – tak wyglądało przed II wojną światową kino Primus-Palast. Głogów w latach 20. ubiegłego stulecia rozwijał się nie tylko pod względem gospodarczym. Wraz ze wzrostem zamożności jego mieszkańców, wzrastała presja na organizowanie różnego rodzaju rozrywek, do których z pewnością należały w tamtych czasach również kina.

Jedno z nich powstało w 1926 r., w, jakbyśmy to dziś nazwali, kompleksie rozrywkowym przy Konig Friedrich-Platz, dziś placu Jana z Głogowa. Kino mogło pomieścić 800 widzów, z których ok. 200 na balkonie i w lożach. Jako że był to jeszcze czas kina niemego, za ekranem znajdowało się miejsce dla 15-osobowej orkiestry, która przygrywała do filmów. Była to placówka wielofunkcyjna. Na kinowej scenie odbywały się występy artystyczne i koncerty muzyczne.

Niestety, w wyniku działań wojennych, a później rozbiórkowych, piękny budynek przestał istnieć. Dziś w jego miejscu stoi 8-pietrowy wieżowiec, a wyróżnia go fakt, że był pierwszym w Głogowie budynkiem wielokondygnacyjnym. Oddany do użytku został w 1970 r. Przed ponad 90 laty, w Głogowie działało jeszcze jedno kino - Schauburg, które mieściło się przy Hohenzollern Strasse (obecnie al. Wolności). Była to placówka nieco mniejsza, bardziej kameralna, z czasem zaczęła pełnić funkcję kinoteatru. 

Zdjęcia: Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic, google.com

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności