Dom Strzelecki / Schützenhaus

Głogowianie "od zawsze" lubili strzelać

Przez wieki jedną z popularniejszych rozrywek w naszym mieście było strzelectwo, a najstarsze organizacje strzeleckie powstawały już w średniowieczu. Ich działalność miała charakter rozrywkowy, ale w pewnym sensie uczyły również sztuki wojennej i obronnej. Pierwsze głogowskie bractwo powstało na początku XVI w. i skupiało strzelających z… kuszy. Wraz ze wzrostem popularności broni palnej, w połowie XVI w., zaczęły powstawać bractwa kurkowe. Powstawały też strzelnice, które służyły do ćwiczeń i rozgrywania zawodów.

W 1560 r. na placu koło Odry (dziś tzw. plac festynowy) wybudowano Dom Strzelecki, Obiekt w swojej historii ze względu na liczne wojny i pożary był niszczony, ale za każdym razem odbudowywany i unowocześniany. Jego lata świetności przypadły na w okres międzywojenny ubiegłego wieku. W 1925 r. wybudowano okazały budynek wraz z przyległą strzelnicą, która wyposażona była w dwadzieścia stanowisk do strzelania z odległości 175 metrów, osiem na 100 metrów oraz dwadzieścia na 50 metrów. Organizowany tam festiwal strzelecki trwał trzy dni i należał do najważniejszych miejskich świąt. Imprezy takie odbywały się raz w roku, w okresie Zielonych Świątek, jednak cały ten teren cieszył się popularnością wśród głogowian przez cały rok.

Niestety, dzisiejsza ul. Topolowa w niczym nie przypomina dawnej, oświetlonej promenady, przy której mieściły się kawiarenki z tarasami widokowymi i Dom Strzelecki wraz z całą infrastrukturą, które nie przetrwały wojny. Dzisiejsze skrawki dawnej świetności, to fragmenty schodów oraz posępne, betonowe kilkumetrowe mury, będące ongiś elementami strzelnicy. Jeszcze w latach 70., 80. i 90. ubiegłego stulecia plac nad Odrą ożywał kilka razy w roku, za sprawą organizowanych tam Dni Głogowa czy Dni Hutnika. Był to czas nie tylko zabawy i świętowania, ale… wzmożonych zakupów. Na licznych straganach można było kupić wiele deficytowych towarów, jak sprzęt AGD, czy turystyczny, a nawet książki.

Dziś miejsce to zdaje się przeżywać renesans, zwłaszcza w cieplejsze dni odwiedza je coraz więcej osób chcących spędzić czas w pobliżu rzeki. Być może niebawem teren ten zostanie zagospodarowany i miasto zyska kolejne miejsce do wypoczynku i rekreacji na swojej mapie. Strzelectwo natomiast działa coraz prężniej. Obecnie strzelnica w Głogowie mieści się w budynku LOK-u przy ul. Kamienna Droga 2. W ostatnich latach pojawiały się również pomysły na adaptacje dla potrzeb strzelnicy sportowej nieużywanych obiektów głogowskiej cukrowni, czy terenów nieopodal toru motocrossowego na Górkowie. Ostatecznie taka strzelnica powstała w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego.

Zdjęcia: fotopolska.eu, K.Zawicki

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności