Hotel Tschammerhof

W miejscu koszar powstał hotel

Zniesienie twierdzy Głogów w 1903 r. dało impuls do szybkiego rozwoju miasta, a jedną z branż, która poddała się temu trendowi, było hotelarstwo. Głogów zaczął się rozrastać w kierunku zachodnim od Starego Miasta, gdyż ówczesnym włodarzom miasta zależało na szybkim połączeniu dotychczasowego centrum z dworcem kolejowym i rozwijającą się już dzielnicą Wiązów (dzielnicą Przemysłową). Po usunięciu wałów obronnych i likwidacji Bramy Dworcowej w 1904 r. przedsiębiorca Carl Majunke, kupił teren, na którym poprzednio znajdowały się tzw. koszary białe (plac pomiędzy dzisiejszymi ul. Gołębią a al.Wolności). Tam też w latach 1905-07 wybudował Dom Tschammerów (hotel Tschammerhof).

Nowy obiekt odbiegał znacznie od ówczesnych standardów. Zaskakiwał wysokim poziomem usług, miał bieżącą ciepłą i zimną wodę, dużą restaurację, dobrą kuchnię i zatrudniał gońców oraz służbę hotelową na dworcu kolejowym. Budowniczy hotelu zadbał nawet o parking i budowę garaży, a trzeba pamiętać, że na początku XX w. motoryzacja dopiero raczkowała. W latach 20. ubiegłego stulecia budynek został sprzedany miastu, a następnie przekazany administracji Rzeszy, po czym rozpoczął w nim działalność Urząd Finansowy. Warto dodać, że był to pierwszy obiekt o konstrukcji żelbetowej w mieście. Posiadał charakterystyczne wykusze, a dwa z nich w mocno zubożałej formie, zachowały się do dziś.

Budynek niemal w całości został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 r. Po odbudowaniu w latach 50. miejsce w nim znalazło szereg firm i instytucji, jednak niewiele pozostało po dawnych, bogatych wykończeniach i sztukaterii zewnętrznej.  Przez wiele lat mieścił się tam największy wówczas dom towarowy w mieście. Tam też była m.in. Spółdzielnia Turystyczna Gromada, a w latach 90. biura Targów Głogowskich. Obecnie na parterze mieści znajduje się bank, a pomieszczenia na wyższych piętrach są wynajmowane pod różną działalność.

Zdjęcia: fotopolska.eu, MAH, Głogów z drona, GFH, K. Zawicki.

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności