Trzy pomniki w jednym miejscu

Pomnik pamięci żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej

Głogów przed II wojną światową mógł pochwalić się sporą ilością pomników, a z racji militarnego charakteru miasta przeważały monumenty wojskowe. Wszystkie w wyniku działań wojennych lub w latach późniejszych zostały zniszczone, a w ich miejsce powstawały nowe.

Jednym z nich był Pomnik Żołnierzy Pruskiego 5. Batalionu Saperów (Ehrendenkmal des Kpl. Presussischen Pionierbatl. Nr 5). Powstał w latach 20. ubiegłego stulecia i był poświęcony jednostce, która stacjonowała w Głogowie w latach 1816-1914. Pomnik stanął w dzisiejszym Parku Słowiańskim i mało kto przypuszczał, że po wojnie w miejscu tym przez wiele lat obchodzonę będą rocznice i składane kwiaty. Oczywiście, już pod innym monumentem.

W 1948 r. odsłonięty został tu pomnik ku czci żołnierzy radzieckich z 3. Armii Gwardyjskiej, wchodzącej w skład 1. Frontu Ukraińskiego, którzy zginęli podczas zdobywania miasta w 1945 r. Z historycznych zapisów wynika, że śmierć poniosło wówczas ok. 1000 żołnierzy, podoficerów i oficerów sowieckich. Część z nich została pochowana właśnie w Parku Słowiańskim i dopiero w latach 50. XX w., nastąpiła ekshumacja, a szczątki spoczęły na Cmentarzu Wojskowym w Gorzowie Wlkp.

Pomnik miał 12 metrów wysokości i widniał na nim napis: „Żołnierzom 3. Gwardyjskiej Armii, którzy padli śmiercią walecznych w bojach przy zdobywaniu miasta i twierdzy Głogowa w marcu 1945 r.” To w tym miejscu przez dziesięciolecia obchodzone były i nadal są m.in. rocznice zakończenia II wojny światowej. Po roku 1989 r. zmienił się w Polsce ustrój, a wraz z nim bohaterowie pomników.

1 kwietnia 1995 r., w 50 rocznicę zakończenia walk o Głogów, na odrestaurowanym pomniku zamieniona została tablica pamiątkowa. Nowy napis głosi: „Żołnierzom Koalicji Antyhitlerowskiej Poległym na Frontach Drugiej Wojny Światowej Mieszkańcy Głogowa”. Z dawnego Pomnika Zwycięstwa zniknęły charakterystyczne armaty oraz czerwona gwiazda na zwieńczeniu obelisku. Obecnie monument przechodzi renowację.

Foto: Fotpolska, Polska-org.pl, MAH, K. Zawicki

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności