Historia budynku elektrowni

Prąd nie tylko dla miasta

Przy ul. Nadbrzeżnej, w kierunku zejścia na nadodrzański plac festynowy, stoi budynek Zakładu Energetycznego Tauron, którego początki sięgają pierwszych lat XX w. Pomysł wybudowania w tym miejscu elektrowni zrodził się 1904 r., jednak nie było łatwo przeforsować decyzję o rozpoczęciu inwestycji, gdyż elektrownie nie były tak powszechne i budziły jeszcze pewną nieufność, a środków finansowych na ryzykowne eksperymenty nie było.

Budowa elektrowni w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego rozpoczęła się jednak w 1906 r., a uruchomienie nastąpiło rok później. Nie był to zakład o dużej mocya nad elektrownią górował 45-metrowy komin. Zakład dostarczał energię do niewielu domów i zakładów oraz oświetlał część miejskich ulic. W 1907 r. zainstalowano 28 pierwszych latarni.

Po I wojnie światowej elektrownia została przebudowana. Zamontowane zostały m.in. nowe maszyny i kotłownia, a najbardziej widocznym znakiem modernizacji był komin, który urósł do wysokości 76 metrów. Dzięki zmianom prąd dostarczany był także do okolicznych miejscowości, m.in. Żarkowa, Krzepowa, Jaczowa, Kurowic i Modłej. W latach 20. ubiegłego stulecia moc elektrowni wzrosła, co pozwoliło na dalszą elektryfikację. W 1933 r. prąd był dostępny już na całej ówczesnej ziemi głogowskiej. Linie energetyczne dotarły m.in. do Szlichtyngowej, Wschowy, Przemkowa i Grębocic.

W trakcie II wojny światowej elektrownia uległa zniszczeniu, ale nie na tyle, by nie udało się jej ponownie uruchomić. W maju 1945 r. jedynym budynkiem z prądem była radziecka komendantura przy dzisiejszej ul. Jedności Robotniczej, ale do niej prąd wytwarzał specjalny agregat. Już miesiąc później w miasto popłynęła energia z uruchomionej prądnicy dawnego browaru Bertholda przy ul. Elektrycznej. Warto dodać, że pierwsza powojenna latarnia zasilana prądem z tej małej elektrowni stanęła u zbiegu ulic Królewskiej (Jedności Robotniczej) i Słowiańskiej. W tym czasie nieustannie trwały prace remontowe przy dotychczasowej elektrowni i przy pomocy fachowców z Leszna udało się ją uruchomić 3 lipca 1946 r., a dostarczała prąd również do powiatów wschowskiego i leszczyńskiego.

Był to jeden z najważniejszych głogowskich zakładów pracy, który zatrudniał ponad 120 pracowników. Po kilkunastu latach wytwarzanie prądu w tej elektrowni przestało być opłacalne i w 1963 r. została zamknięta. Przez kolejne lata niszczała, a komin grożący zawaleniem wyburzono. Po przekształceniach ustrojowych budynek nadal znajduje się w gestii energetyki i mieści się tu dyrekcja głogowskiego rejonu Taurona.

FOTO: Fotopolska, MAH, Z. Krzemiński, A. Wiśniewski, K. Zawicki

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności