Pomnik odsłonięty

Oficjalne odsłonięcie pomnika

Kolejna ważna postać związana z Głogowem doczekała się monumentu. W piątek (29.03.2019) na skwerze Zygmunta Starego odsłonięty został pomnik Joachima Pastoriusa. Urodził się on prawdopodobnie 15 września 1611 r. w rodzinie pastora luterańskiego. Nauki pobierał na Śląsku, a następnie we Francji, Anglii, Holandii i był osobą wszechstronnie wykształconą. Był lekarzem, pedagogiem, historykiem i pisarzem. Pisał przede wszystkim po łacinie, rzadziej w j. niemieckim. Spod jego pióra wyszło prawie 250 publikacji, począwszy od niewielkich utworów po kilkusetstronicowe dzieła. Najcenniejsze były książki historyczne: „Florus Polonicus seu Polonicae Historiae Epitome” (1641 r.), następnie dwa dzieła kontynuatorskie „Historiae Polonicae plenoris” (1680 r. i 1685 r.). Ponadto był autorem prac z zakresu etyki, pedagogiki czy dzieł poetyckich.

Pastorius miał też talenty dyplomatyczne. W 1649 r. ówczesny prymas Wacław Leszczyński przedstawił go królowi Janowi Kazimierzowi, a ten mianował Pastoriusa swoim sekretarzem i nadwornym historiografem. Brał udział w kilku misjach dyplomatycznych, jak choćby w rozmowach z królem szwedzkim Karolem Gustawem w 1655 r., czy rokowaniach pokojowych w Oliwie. W 1660 r. cesarz Leopold I Habsburg nadał Pastoriusowi tytuł szlachecki, który dwa lata później został uznany przez polski indygenat (uznanie obcego szlachectwa). W 1670 r. przeszedł na wyznanie rzymsko-katolickie, a po śmierci żony w 1665 r. przyjął święcenia kapłańskie i został proboszczem parafii w Tczewie.

W ostatnich latach życia pełnił funkcję proboszcza kościoła Panny Maryi, a następnie był wikariuszem generalnym na Pomorze Gdańskie. Pastoriusa doceniał również kolejny król Jan III Sobieski, w 1680 r. mianował go kanonikiem kantorem Warmii. Zmarł 26 grudnia 1681 r.. Został pochowany w katedrze we Fromborku. Postawienie pomnika w Głogowie było inicjatywą Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, a pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu obywatelskiego. Jego autorem jest rzeźbiarz, dyplomowany konserwator dzieł sztuki Tomasz Filar, a rzeźba kosztowała ok. 100 tys. zł. W uroczystości odsłonięcia monumentu udział wziął m.in. prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Po uroczystości Dariusz A. Czaja z TZG w Centrum Informacji Turystycznej wygłosił referat poświęcony Pastoriusowi.

Warto dodać, że jeszcze w 2019 roku na tym samym skwerze powinien pojawić się kolejny postument innego wielkiego - XV w. głogowianina - Kaspra Elyana, który jako pierwszy na ziemiach polskich wydrukował tekst w języku polskim.

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności