Ul. 1-go Maja

Ilustracja do artykuły: Ul. 1-go Maja

Tu kwitło rzemiosło

Przez pierwsze 15-20 lat po drugiej wojnie światowej ten rejon Głogowa pełnił funkcję centrum, choć wcale nie był do tego architektonicznie stworzony. Ul. 1-go Maja, łączyła dworzec PKP z dawnym hotelem Odra. W tamtym okresie pomiędzy tym obiektami był jeszcze wielki plac, na którym początkowo odbywały się targowiska, a później powstał barak dumnie zwany dworcem PKS. Był też jeden budynek mieszkalny, tzw. kolejowy oraz poczta i postój taksówek. Przez wiele lat nieco mniejszy plac pomiędzy ulicami 1-go Maja a Towarową był niezagospodarowany. Częściowo położone były na nim ogródki działkowe, ale większość stanowiło dzikie wysypisko.

Zmieniło się to diametralnie w połowie lat 60., a przyczynił się do tego Cech Rzemiosł Różnych. To rzemieślnicy od lat zabiegali o możliwość zabudowy tego terenu pod działalność rzemieślniczą. I w końcu udało się, a pierwszą zgodę otrzymał cukiernik ze Wschowy Mieczysław Pawełkiewicz. Podczas zebrania zarządu Cechu 8 maja 1966 r. jego starszy Bolesław Witko ogłosił: „Ostatnim punktem mego sprawozdania jest sprawa budowy pawilonu rzemieślniczego w Głogowie, dzięki naszym władzom powiatowym i miejskim otrzymaliśmy lokalizację w bardzo dobrym punkcie – koło dworca kolejowego. Pawilony będą budowane przez rzemieślników na własność. W tym celu spośród chętnych budowy pawilonów i zatwierdzony przez Wydział Handlu wytypowano 11 rzemieślników. Wybrany zostął komitet budowy, którego przewodniczącym jest mistrz Jan Walkowiak, skarbnikiem mistrz Adolf Bielat, a sekretarzem mistrz Leonard Łukowski”. Każdy z parterowych pawilonów, oprócz cukierni, miał mieć powierzchnię 6 na 9 metrów. W ciągu dwóch lat działalność w tym miejscu rozpoczęły zakłady m.in.: fryzjerski, zegarmistrzowski i krawiecki.

Z czasem, z urzędu miasta przyszedł nakaz dobudowy pięter. Obecnie po dawnych zakładach nie ma już śladu, a w poszczególnych pawilonach prowadzona jest zupełnie inna działalność. Niestety, wiele z nich często stoi pusta. Jednak cała ul. 1-go Maja wygląda znacznie lepiej niż pół wieku temu, powstał nowy dworzec PKS wraz z galerią handlową,  a remontu wymaga praktycznie tylko kilkusetmetrowy poniemiecki, brukowany kostką granitową, odcinek ulicy.     

FOTO: MAH, A. Wiśniewski, A. Łaszkiewicz, arch. p. Gureszów, K. Zawicki

Ul. 1-go Maja - zdjęcie 1

Ul. 1-go Maja - zdjęcie 2

Ul. 1-go Maja - zdjęcie 3

 

layout->loadBlock('tools/login'); */?>

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności