Pomnik Eberta

Pomnik dla prezydenta

Pomnik Eberta to jeden z głogowskich pomników, który nie rzuca się w oczy, ani nie odbywają się przy nim żadne uroczystości. Wojnę przetrwał w niemal nienaruszonym stanie i choć znajduje się w ruchliwym miejscu Głogowa, nie wzbudza większego zainteresowania. Od ponad 90 lat stoi w parku przy ul. Daszyńskiego (zwanym Parkiem Leśnym) i został ufundowany przez mieszkańców dla upamiętnienia pierwszego prezydenta Republiki Weimarskiej Friedricha Eberta. Odsłonięty w 1926 r., w całości wykonany był z granitu, z wmontowanymi elementami metalowymi.

Friedrich Ebert był ważną postacią w Niemczech, gdzie po I wojnie światowej tworzyły się różne koncepcje rządzenia, które dodatkowo były ograniczane podpisanymi przez Niemcy traktatami pokojowymi. Ostatecznie zwyciężyła myśl Eberta, który był zwolennikiem wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. Tak też się stało 11 lutego 1919 r. i socjaldemokrata Friedrich Ebert został wybrany pierwszym prezydentem, a funkcję tę pełnił do czerwca 1925 r. Jego demokratyczne idee poszły w niepamięć wraz przejęciem władzy przez nazistów. Fakt ten odnotowany został też na pomniku, kiedy pamiątkowy napis zastąpiły wylana z brązu swastyka oraz hitlerowskie hasło.

Elementy te zniknęły zaraz po II wojnie światowej, ale stojący wśród drzew pomnik na dziesiątki lat popadł w zapomnienie. Dopiero po zmianach ustrojowych w 1989 r. monument stał się obiektem zainteresowania. Stało się to dzięki inicjatywie Glogauer Heimatbund (Związku Byłych Głogowian) i ówczesnych władz Głogowa. Postanowiono w symboliczny sposób powiązać dzisiejszych i byłych mieszkańców naszego miasta, co nie było łatwym zadaniem, ponieważ każda ze stron miała inną koncepcję przedstawienia tego faktu. Ostatecznie wypracowany został kompromis i na monumencie pojawił się napis w obu językach: „Polskim i Niemieckim ofiarom wojny, przemocy i wypędzenia”. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 27 maja 2000 r. 

Foto: fotopolska.eu, polska-org.pl, K. Zawicki

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności