„Jednodniówki” #2 – Dni Głogowa

Głogów umie świętować

Głogowianie, niezależnie od sytuacji, zawsze potrafili się bawić. Przez pierwsze dziesięciolecia po II wojnie światowej problemów nie brakowało, a największym była oczywiście odbudowa miasta. Jednak i w tych ciężkich latach władze Głogowa starały się organizować mniej lub bardziej huczne festyny, do których zaliczały się również Dni Głogowa (choć zdarzało się, że wydarzenie organizowane było tylko w jednym dniu).

Sytuacja zmieniła się w końcu lat 60., kiedy do współorganizacji przyłączyła się Huta Miedzi Głogów, dzięki czemu obchody dni miasta nabrały większego rozmachu. Najczęstszymi miejscami zabaw były plac festynowy nad Odrą lub amfiteatr pod zamkiem. Po odbudowie ratusza zagościły w Rynku, choć bywały lata, gdy rolę gospodarza pełniło targowisko na os. Piastów Śl., a ostatnimi czasy „dni” wróciły do centrum, na bulwar nadodrzański. W tym roku natomiast mamy swoisty powrót do przeszłości, czyli trzydniową imprezę nad Odrą.

Pisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów, że trafiły do nas wydawane okazjonalnie tzw. jedniodniówki. Jedna z nich pochodzi z 1959 r., a wydana została z okazji 850. rocznicy Obrony Głogowa. Jest w niej artykuł dotyczący zorganizowanych w dniach 26-30 sierpnia Dni Głogowa. W tamtym okresie nawiązana była ścisła współpraca z Ostrowem Wlkp. W jej ramach przez cały rok prowadzone były wymiany z zakresu handlu, budownictwa czy kultury, a zwieńczeniem był współudział ostrowian w Dniach Głogowa.

Dziennikarz gazetki tak wówczas zapowiadał święto miasta:

"W ramach współpracy w Dni Głogowa zobaczymy na naszych estradach ostrowskie zespoły artystyczne. Gościć będziemy u nas Amatorski Teatr Poezji, Zespół Pieśni i Tańca Domu Kultury Kolejarza oraz młodzieżową orkiestrę. Nad naszym miastem zobaczymy w dniu 30 sierpnia 1959 r. pokazy lotnicze zorganizowane przez tamtejszy aeroklub. Na uroczystości przybędą również przedstawiciele władz Ostrowa."

Trzeba przyznać, że jak na ówczesne kilkunastotysięczne miasto, program był imponujący.

 

FOTO: Fotopolska, MAH, Wehikuł Czasu, M. Psonak, J. Taras, A. Wiśniewski, K. Zawicki.

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności