Domek z Loreto w Głogowie

Jeden z dziewiętnastu tego typu obiektów w Polsce

Niemal dokładnie 3 lata temu, na początku lipca Głogów był celem pierwszego wyjazdu studyjnego w ramach projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich". Ponad pięćdziesięciu uczestników wyprawy poznało dwa pierwsze obiekty (oprócz Głogowa również Żagań) wchodzące w skład nowo powstałego szlaku. W Głogowie zapoznali się oni z historią kościoła św. Mikołaja, we wnętrzu którego ok 1675 roku powstał domek loretański, na wzór Domku Świętej Rodziny z włoskiego Loreto i podobny do istniejącego już wcześniej obiektu w Głogówku na Opolszczyźnie.

W czasie bombardowań miasta w 1945 roku domek loretański mocno ucierpiał, podobnie jak cała fara, ale w późniejszych latach został zadaszony i zabezpieczony przed dalszą degradacją. Bardzo często oprowadzając przyjezdnych po mieście opowiadamy o istnieniu tej budowli, jednak jest to na tyle mało znany fakt, że nie wiedzą o nim z reguły sami mieszkańcy Głogowa.

Według legendy z 1470 roku dom, w którym mieszkał ponad 30 lat Jezus z Nazaretu przeniesiono do Dalmacji nad Adriatykiem (tereny dzisiejszej Chorwacji), a następnie do Loreto (środkowe Włochy), w celu ocalenia przed najazdem Turków. Kult ten rozpowszechnił się na większą skalę w XVI wieku, a „święte domki” zaczęły powstawać w całej Europie.

Głogowski obiekt powstały na planie prostokąta podzielony był na część wyższą ołtarzową i niższą dla wiernych. Na podwyższeniu znajdowała się rzeźba Matki Boskiej, a wejść do środka można było przez dwa wejścia umiejscowione na dłuższych bokach. Nad sklepieniem krzyżowym było osobne zadaszenie w postaci czterospadowego dachu. Obecnie istnieje sama bryła budynku bez tynków. Na terenie Polski w XVII i XVIII wieku powstało kilkadziesiąt kaplic loretańskich, jednak do dziś w różnym stanie zachowało się ich 19.

Projekt "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich" realizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".

Foto: www.loreto.osw.pl, własne

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności