Sentymentalne odwiedziny

Wizyta dawnych głogowianek.

W ubiegły weekend Centrum Informacji Turystycznej odwiedziła dawna mieszkanka Serbów (daw. Zerbau, Lerchenberg), Pani Waltraud Beier. Urodzona w 1934 r. w Berlinie, zrządzeniem losu znalazła się na głogowskiej ziemi aż do stycznia 1945 r. Jej ojciec był litografem i kartografem w wydawnictwie Carla Flemminga, znajdującym się przed wojną w okolicach dzisiejszych pominków: Dzieci Głogowskich i Biblioteki św. Pielgrzyma. Rodzina Pani Beier była właścicielem m.in. restauracji ZUM GOLDENEN LÖWEN (Pod Złotym Lwem), znajdującej się na dawnej Preußische Straße 8 (dzisiejsza ulica Grodzka). Jeden z członków rodziny (Josef Beier) mieszkał na dzisiejszej ulicy Piotra Skargi (dawniej Friedrichstraße, nr domu 26). Jest to o tyle ciekawe, że 2 godziny wcześniej tego samego dnia, odwiedziła nas inna dawna mieszkanka Głogowa, Emma Hirche, której ojciec Richard był mistrzem cechowym i zajmował się stolarstwem. Pani Emma także mieszkała na ul. Piotra Skargi, trzy numery dalej od Pana Josefa (Friedrichstraße 23). Obydwie Panie nie znały się osobiście ale za naszym pośrednictwem skontaktowały się między sobą chcąc powspominać dawne czasy. Dzisiejsza kamienica Złoty Lew - znajduje się w nieco innym miejscu niż przedwojenna restauracja o podobnej nazwie.
 Mapa ukazująca obecne zdjęcie z naniesionymi przedwojennymi budynkami, m.in. wydawnictwo Flemminga, klasztory, domy handlowe.

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności