Kaplica św. Anny w Głogowie

Piękny obiekt sakralny zniszczony w trakcie wojny

Tydzień temu na Ostrowie Tumskim odbyła się kolejna edycja imprezy „W Cieniu Kolegiaty”. Z pewnością nie każdy mieszkaniec miasta wie, że dosłownie w cieniu świątyni przez ponad 500 lat znajdowała się kaplica św. Anny – gotycka budowla z XV wieku. Rankiem w dniu wydarzenia została nam przekazana makieta kaplicy wykonana własnoręcznie ze skrzynek po owocach przez pana Wiesława Szwaja z Głogowa. Wystawiliśmy ją pod naszym namiotem i trzeba przyznać, że wzbudziła ciekawość wielu pasjonatów historii naszego miasta. Obecnie można ją podziwiać w Centrum Informacji Turystycznej.

Budowlę wzniesiono około 1435 roku (pierwsze wzmianki w 1441 roku). W czasie oblegania miasta przez wojska węgierskie w roku 1488 została poważnie uszkodzona, lecz odbudowano ją osiem lat później. Od połowy XVIII wieku w trakcie „wojny siedmioletniej”, służyła wojsku jako magazyn. W 1872 roku wróciła w posiadanie Kościoła, z nakazu biskupa Henryka Foerstera i została zaadaptowana na pomieszczenia głogowskiej szkoły kolegiackiej, a następnie była użytkowana jako magazyn kościelny. Podczas oblężenia miasta w 1945 roku uległa zniszczeniu, a jej mury po zezwoleniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze zostały rozebrane w 1972 roku.

Kaplicę św. Anny zbudowano na planie prostokąta, z zamkniętą od wschodu wieloboczną absydą (trzy boki ośmiokąta). Dłuższą osią skierowana była z północnego zachodu na południowy wschód - to nietypowe zorientowanie spowodowane było ukształtowaniem terenu. Korpus kaplicy nakryty był wysokim, dwuspadowym dachem, na którym przy zachodnim szczycie znajdowała się ozdobna sygnaturka (wieżyczka nad prezbiterium). Wnętrze kaplicy nakryte było najprawdopodobniej sklepieniem gwiaździstym. Na przemian z przyporami, dookoła całej budowli znajdowały się ostrołuczne, wysokie okna. Wejścia do kaplicy umieszczone były w północnej i południowej ścianie .

Najciekawsza architektonicznie była zachodnia fasada. Jej szczyt zdobiony był blendami (wnękami w murze w formie arkady lub okna, stosowanymi jako motyw dekoracyjny). Poniżej szczytu znajdowała się galeria z siedmioma ślepymi oknami.

Z kaplicy św. Anny pochodził barokowy obraz Reiutiusa znajdujący się w ołtarzu głównym kolegiaty, przedstawiający "Św. Magdalenę pod Krzyżem". 

FOTO: fotopolska.eu, sit.glogow.pl, MAH

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności