„Jednodniówki” #4 - Trudne początki głogowskiej oświaty

Początki głogowskiej oświaty w latach powojennych

W sierpniu 1959 r. wydano w Głogowie jednodniówkę z okazji obchodów 850. rocznicy Obrony Głogowa. Przy okazji był to również czas podsumowań działań, jakie dokonały się w okresie od zakończenia II wojny światowej. Jeden z artykułów poświęcony był rozwojowi powojennej oświaty w mieście i powiecie.

Autor przypomniał, że w 1945 r. powiat głogowski obejmował znacznie większy obszar niż w 1959 r., nie mówiąc już o czasach obecnych. Do Głogowa należały m.in. Sława, Polkowice i Bytom Odrzański. Ze względu na zniszczenia wojenne wielkim wyzwaniem było znalezienie pomieszczeń na potrzeby oświaty. Ponadto brakowało nauczycieli. Z gazety można było dowiedzieć się, że w 1945 r. w naszym powiecie zorganizowanych było 21 szkół podstawowych, z czego w 10 pracował tylko jeden nauczyciel. W sumie w tym czasie nad kształceniem młodzieży czuwało 44 pedagogów. Uczniów było 1166. Co ciekawe, żadna z tych szkół nie mieściła się w Głogowie, gdyż w zrujnowanym mieście nie było gdzie jej utworzyć.

Pierwsza podstawówka w Głogowie, a konkretnie w Brzostowie, powstała dopiero w 1947 r. Nie lepiej było w przypadku szkół średnich - co prawda Liceum Ogólnokształcące w powiecie działało już od 1945 r., ale mieściło się w Sławie. Do Głogowa przeniesiono je dopiero w 1950 r. Nieco lepiej wyglądała sytuacja w szkolnictwie zawodowym. W 1947 r. w Brzostowie rozpoczęła działalność szkoła zawodowa, a rok w później w Ruszowicach szkoła rolnicza (zlikwidowana w 1948 r.).

W kolejnych latach szkół i nauczycieli przybywało, choć nie był to rozwój gwałtowny, ponieważ liczba mieszkańców w powiecie znacząco nie rosła (boom miał dopiero nadejść w raz z rozwojem przemysłu wydobywczego). Pod koniec lat 50. Głogów liczył ich ok. 8 tys. Ale, jak zapewniał dziennikarz jednodniówki - stan organizacyjny w pełni zaspokajał ówczesne potrzeby oświatowe. W prawie 80 szkołach powiatowych uczyło się 8400 uczniów i pracowało 275 nauczycieli. 1959 r. nadano imiona dwóm szkołom: Szkole Podstawowej nr 1 nadano imię Dzieci Głogowskich, natomiast patronem Liceum Ogólnokształcącego został Bolesław Krzywousty. 

FOTO: MAH, Fotopolska, R. Sanojca, Wehikuł Czasu

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności