Zamek Książąt Głogowskich

Rezydencja na zamku głogowskim

Pierwotnie zamek głogowski, prawdopodobnie drewniany, znajdował się na Ostrowie Tumskim. Przed 1270 r. pierwszy z książąt głogowskich Konrad I wzniósł nowy zamek, obecnie nam znany na lewym brzegu Odry, w obrębie fortyfikacji miejskich przy Bramie Odrzańskiej i w narożniku murów miejskich. Była to drewniana warownia, ale z murowaną wieżą, a całość otoczona była wałami i fosą. Obiekt nie miał jednak długiego żywota, ponieważ spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w 1291 r. Ocalała jedynie wieża i to na jej bazie książę Henryk III wzniósł nowy, już murowany zamek.

W ciągu wieków XIV i XV na zamku miał siedzibę namiestnik króla Czech i Węgier. W swojej bogatej historii budynek gościł wiele zacnych, jak  na owe czasy osobistości. M.in. w 1492 r. mieszkał w nim król Kazimierz Jagiellończyk, który uczestniczył w zjeździe głogowskim z udziałem króla Czech Jerzego z Podiebradu. Największy rozkwit zamek przeżywał na przełomie XV i XVI w., gdy na fotelu głogowskiego księcia w 1499 r. zasiadł Zygmunt, późniejszy król Polski. Obiekt został gruntownie przebudowany, a miasto prężnie się rozwijało. Przez kolejne dziesięciolecia zamek przeżywał różne koleje losu. Był trawiony przez pożary a następnie odbudowywany stając się mieszanką styli (romański, gotycki, renesansowy, barokowy).

Obecny wygląd zabytku zawdzięczamy staroście Janowi Bernardowi von Herbersteinowi, który w drugiej połowie XVII znacznie go przebudował, nadając mu charakter pałacowy. Obiekt zyskał jedno piętro. 16 lipca 1807 r. pojawił się tu inny zacny gość -  Napoleon Bonaparte, który przybył do Głogowa po zawarciu pokoju w Tylży. Jednak tylko posilił się i wraz ze świtą odjechał. Wcześniej bywał tu często król Prus Fryderyk II. Pod koniec XIX w. mieścił się w nim m.in. sąd królewski. W czasie drugiej wojny światowej na swoją siedzibę zaadaptowali go hitlerowcy. Zabytek został zrównany z ziemią w trakcie oblężenia miasta w 1945 r. Powolna odbudowa ruszyła w końcu lat 60. i trwała kilkanaście lat. W 1967 r. w zamku miało miejsce ważne wydarzenie. Otwarta została izba muzealna, która dała początek Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych, a następnie Muzeum Archeologiczno-Historycznemu, które mieści się tam do dziś.

FOTO: MAH, polska-org.pl, zamki.pl, Fotopolska, R. Sanojca, K. Zawicki

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności