Pałac w Jerzmanowej

Powoli wraca "do żywych"

Nie tylko w Głogowie znajdują się cenne historycznie miejsca do zwiedzania. Również w pobliskich miejscowościach natknąć się można na interesujące obiekty. 7 km od Głogowa, w Jerzmanowej znajduje się pałac, który nie podzielił losu innych podobnych budowli, przez ostatnie dziesięciolecia ulegających całkowitemu zniszczeniu. Choć niewiele brakowało by podzielił ich los.

Pierwsze wzmianki o pałacu pochodzą z XVI w. W tym okresie powstał renesansowy dwór, którego budowniczymi byli ówcześni właściciele wsi, rodzina von Loos - potężni właściciele ziemscy panujący na tym terenie przez wiele dziesięcioleci. Zresztą na jednym z pól w herbie Głogowa znajduje się głowa byka - symbol starosty Hansa von Lossa.

W latach 1730-1746 pałac został gruntownie przebudowany i nadano mu charakter barokowy. Uwagę zwracało bogate wyposażenie wnętrza, którego niewielka część zachowała się do dziś. W pobliżu wybudowano budynki gospodarcze, a prawdziwą perełką był okalający pałac teren parkowy z sadzawkami. Przy alejkach pojawiły się dęby, lipy, klony, graby i wierzby. Budynek przetrwał II wojnę światową, ale po jej zakończeniu rozpoczęła się jego powolna degradacja.

Pałac został zasiedlony napływającą ze wschodu ludnością, później przeszedł pod władanie miejscowego PGR-u. Po zmianach ustrojowych został sprzedany prywatnemu właścicielowi i początkowo był jeszcze wynajmowany na mieszkania, ale z czasem zostało w nim tylko przedszkole. Z każdym rokiem budynek chylił się ku totalnemu zniszczeniu, lecz na pomoc ruszyły władze gminy i w 2016 r. za ok. 3 mln zł, wykupiły budynek. Na razie jednak wyremontowany został dach i zabezpieczono pomieszczenia.

W dniu Święta Niepodległości 11 listopada pałac po raz pierwszy otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Stało się to za sprawą wernisażu prac fotograficznych „Jerzmanowa – 5 żywiołów”. Udział w nim wzięło 13 fotografików, a głównym tematem były pałac i jego otoczenie.  W przyszłości w budynku ma powstać Gminne Centrum Kultury. Zakończenie prac remontowych planowane jest za ok. trzy lata.

FOTO: Fotopolska, K. Zawicki

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności