Domek Mleczarza w Głogowie

Często mijany, choć mało znany obiekt.

Domek Mleczarza – nieco zapomniany, może niezbyt okazały, ale z pewnością należy do charakterystycznych obiektów Głogowa. Liczy sobie już ponad 90 lat, został zbudowany w drugiej połowie lat 20. ubiegłego wieku i jest jednym z kolejnych dzieł miejskiego architekta Eugena Griesingera.

Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ domek pełnił funkcję pijalni mleka. Latem przy stolikach na zewnątrz można było również zjeść lody. Na przedwojennych zdjęciach widać, że lokalizacja obiektu była przemyślana. Od strony południowej był park, natomiast od północnej i zachodniej gęsta zabudowa mieszkaniowa. Można mniemać, że właściciel na brak klienteli nie narzekał.

Nawałnica drugiej wojny światowej oszczędziła ten niewielki budynek, jednak czekał on na ponowne zagospodarowanie aż do lat 60. Trzeba pamiętać, że w tamtym okresie nie było problemu z dostaniem się do niego, gdyż ta część parku była ogólnodostępna. Starsi głogowianie pamiętają, że mieścił się tam sklep rybny, a następnie sklep z materiałami tekstylnymi.

W połowie lat 80. zapadła decyzja o budowie ronda Konstytucji 3 Maja. Domek Mleczny, podobnie, jak duża część Parku Leśnego, został odcięty od reszty miasta dla ruchu pieszego i przez kolejne lata niszczał. Dopiero w 2004 r. został odrestaurowany i zabezpieczony. Ma też nowe przeznaczenie - przechowywane są w nim narzędzia pracowników służb komunalnych dbających o zieleń. Już niebawem domek zostanie przyozdobiony w świątecznym klimacie kolorowymi światełkami.

Foto: Fotopolska, polska-org, MAH, Wehikuł Czasu, glogow.miaston.pl, K. Zawicki

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności