Ulica Armii Krajowej w Głogowie

Jedna z ważniejszych w mieście

Ulica Armii Krajowej w Głogowie, choć młoda, ma ciekawą historię. Jej początki sięgają czasów sprzed II wojny światowej. Wówczas w miejscu dzisiejszego traktu istniała krótka, ok. stumetrowej długości uliczka Pioletti Strasse, biegnąca wzdłuż ówczesnego szpitala betanek (dziś bank Santander). Krzyżowała się z ulicą Goering Strasse (dziś Obrońców Pokoju). Tuż za nią rozpoczynał się duży teren ogródków działkowych, które ciągnęły się aż do koszar Hindenburga (dziś 4. Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego).

Po wojnie przez środek ogrodów biegła szutrowa alejka zwana potocznie Czarną Drogą, która łączyła ul. Słowiańską z Morcinka. Diametralne zmiany zaszły w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku, gdy zapadła decyzja o budowie osiedla Chrobry. Wraz z nowymi blokami mieszkalnymi w miejscu dawnych ogródków powstała szeroka, asfaltowa ulica Armii Radzieckiej. Szybko stała się ważną arterią miasta, na której odbywały się pochody pierwszomajowe, ogólnopolskie i lokalne zawody kolarskie, czy sezonowe wesołe miasteczka.

Przy niej powstało legendarne targowisko Zielony Rynek. W swojej historii ul. Armii Radzieckiej ma również uliczną bitwę. 31 sierpnia 1982 r. toczyła się na niej niemal całonocna walka pomiędzy oddziałami ZOMO a uczestnikami obchodów rocznicowych związanych z powstaniem Solidarności. Areną starć był m.in. wieżowiec przy Armii Radzieckiej 7 (w tamtym czasie w bloku mieścił się hotel robotniczy ZG Rudna), z dachu którego przez kilka godzin zrzucane były na milicjantów tzw. koktajle mołotowa.

W wyniku zmian ustrojowych w 1990 r. ul. Armii Radzieckiej została przemianowana na Armii Krajowej. Obecnie zajmuje drugie miejsce pod względem liczby mieszkańców w Głogowie. Na dzień 31 grudnia 2018 r. zamieszkiwało ją 2.407 osób. Najludniejszą ulicą w mieście jest od wielu lat ul. Kosmonautów Polskich (3.427).

FOTO. Fotopolska, MAH, Wehikuł Czasu, M. Krzymyński, A. Wiśniewski, K. Zawicki

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności