Historia ulicy Stawnej

Jak zmieniał się ten rejon miasta?

Ulica Stawna nie należy do głównych arterii miejskich, ale pełni ważną, osiedlową  rolę. Pochodzenie nazwy nie jest trudne do odgadnięcia - jeszcze w XVIII w. był tutaj zwyczajny staw. Przed wiekami na tych terenach nie było jeszcze zabudowań miejskich, a do centrum był spory kawałek drogi. W stawie miał swój początek niewielki strumień, który przepływając mniej więcej wzdłuż dzisiejszej ul. Jedności Robotniczej, wpadał do Odry. Z czasem oczko wodne zaczęło zarastać i ostatecznie zostało zasypane.

Miejsce to przez kolejne dziesięciolecia było zapomniane. Można przypuszczać, że często stacjonowały tu wojska, które zamierzały zdobyć Głogów. Sytuacja zmieniła się, gdy na początku XX w. miasto przestało pełnić funkcję twierdzy. Szybka rozbudowa Głogowa dotarła i w te rejony. Najpierw wytyczona została ulica, którą nazwano Theodor Linke Strasse. Później, w okresie międzywojennym wzdłuż niej wybudowana została jedna z najdłuższych kamienic w mieście. Miała ok. 300 metrów długości! Dalszą zabudowę ulicy przerwała II wojna światowa.

Niestety walki o Głogów w 1945 r. niemal doszczętnie zniszczyły miasto, a w gruzowisko zamienił się m.in. i ten kilkusetmetrowy budynek. Wojnę przetrwał jedynie jego niewielki fragment. Przez kolejne lata niewiele się tu działo, a jedyną ważną instytucją była założona w 1968 r. Spółdzielnia Transportu Wiejskiego. Dopiero gdy zaczęła się budowa osiedla Chrobrego rejon ulicy Stawnej powoli zyskiwał na znaczeniu. Ważną inwestycją, która zrealizowana była w jej pobliżu było kino Jubilat.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku pomiędzy ulicami Stawną a Armii Krajowej (wówczas Armii Radzieckiej) organizowane były wesołe miasteczka. W pierwszej połowie lat 80. PSS Społem zbudowała w tym miejscu dwa duże pawilony handlowe, nazywane potocznie do dziś „stodołami”. Następnie powstały bloki mieszkalne. Gdy na początku lat 90.  u zbiegu ulic Jedności Robotniczej i Słowiańskiej działalność rozpoczęło popularne do dziś targowisko Zielony Rynek ulica Stawna stała się ważną arterią w Głogowie łączącą miejsca handlowe, m.in. z osiedlem Hutnik.

Foto: Fotopolska, Głogowski Wehikuł Czasu, Głogowskie Forum Historyczne, R. Sanojca, Z. Krzemiński, A. Wiśniewski, K. Zawicki

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności