Parafia Miłosierdzia Bożego w Głogowie

Historia powstania kościoła

Parafia Miłosierdzia Bożego jest wspólnotą, powstałą w wyniku podziału parafii św. Mikołaja w połowie lat 80. ubiegłego wieku na szybko budującym się osiedlu Piastów Śląskich. W 1987 r. w kurii zielonogórsko-gorzowskiej zapadła decyzja o budowie kościoła. Trudu tego podjął się ks. kanonik Janusz Idzik, przyszły proboszcz.

W tym okresie Polskę drążył wielki kryzys gospodarczy, więc na jakąkolwiek pomoc ksiądz nie mógł liczyć. Problemem był też brak wszelkich materiałów, jednak po uzyskaniu wszelkich zezwoleń, 1 maja 1988 r., plac budowy został uroczyście poświęcony. W początkowej fazie sporą pomocą wykazywali się mieszkańcy osiedla, którzy pracowali społecznie. Budowa nie posuwała się zbyt szybko do przodu przede wszystkim z powodu braku pieniędzy i ludzi do pracy. Sytuacja poprawiła się w latach 90. Kościół służy społeczności parafialnej od 1994 r., choć budowa trwała jeszcze wiele lat.

Do kompleksu kościelnego należą m.in. plebania, dom sióstr, zespół oświatowy i schronisko dla dzieci specjalnej troski. Kościół wieńczy kilkudziesięciometrowa wieża, w której od 2002 r. biją trzy dzwony. We wnętrzu na uwagę zasługuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany przez malarkę Aurelię Organową z Częstochowy, oraz figurka Matki Boskiej przywieziona z Fatimy

Autorem projektu jest Marian Fikus z pracowni architektonicznej z Poznania. Wcześniej był również współautorem projektu kościoła na os. Kopernika. Ciekawostką może być fakt, że Marian Fikus należał do projektantów, którzy w latach 70. ubiegłego wieku, zaplanowali budowę blokowiska na terenie dzisiejszego Starego Miasta. Na szczęście pomysł z wieżowcami nie wszedł w życie. Proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego jest nieprzerwanie ks. kanonik Janusz Idzik.

FOTO: Krzysztof Zawicki, polska-org

 

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności