Odra - nieobliczalna rzeka

Raz schnie, raz wylewa

Odra przez wieki była żywicielką dla wielu pokoleń głogowian, broniła też przed obcym najeźdźcą. Była również ważnym motorem napędzającym lokalną gospodarkę. Niestety, wraz z rozwojem cywilizacji jej znaczenie systematycznie gospodarcze zaczęło spadać...

Rzeka od kilkuset lat budziła zainteresowanie głogowian o czym świadczą liczne grafiki i fotografie. W Głogowie przed II wojną światową na jej brzegach istniały liczne przystanie i kafejki. Najbardziej znany był ośrodek Neptun, którego pozostałości istnieją do dziś. Jeszcze przez kilkadziesiąt lat po wojnie Odra była ważnym szlakiem wodnym dla barek ze zbożem i węglem.

Jednak polityka lat 70. spowodowała, że kosztem rzeki rozwijały się szlaki lądowe i kolejowe. Od tamtego czasu niemal ustały wszelkie rzeczne inwestycje regulacyjne, budowy śluz i wałów przeciwpowodziowych. To z kolei spowodowało, że trudno przewidzieć jak zachowywać się będzie Odra w okresie wzmożonych opadów czy długotrwałej suszy. Taka nieprzewidywalność przyczyniła się do nazwania Odry kapryśną rzeką. Oczywiście anomalia zdarzały się zawsze. Rzeka czasem wylewała, a innym razem dno bywało niemal suche. Przykładowo, w 1405 r. wodę można było czerpać z drewnianego mostu, natomiast w 1469 r. było jej tak mało, że bród można było pokonać pieszo lub jadąc wozem.

210 lat temu, w 1810 r. w Głogowie pojawił się wodowskaz, jako drugi na Odrze (pierwszy zamontowany został rok wcześniej w Krośnie Odrzańskim). Przed II wojną światową największa powódź miała miejsce w 1903 r. Wówczas wodowskaz pokazał stan wody na poziomie 577 cm (stan alarmowy wynosi 400 cm), a rzeka zalała Ostrów Tumski. Ten wynik długo pozostawał rekordem, aż do 1997 r., gdy podczas tzw. powodzi tysiąclecia poziom wody wyniósł 712 cm. Niewiele mniejszy wynik odnotowano w 2010 r. - 677 cm. Z kolei najniższy stan rzeki w Głogowie wodowskaz pokazał w 1930 r. - 95 cm!. Warto dodać, że średni stan Odry wynosi ok. 280 cm.

Obecnie obserwujemy bardzo niski stan rzeki. Poziom wody to ok. 200 cm, a tendencja jest spadkowa. Co ciekawe, niemal równo rok temu ogłoszony był stan alarmowy, a wysoka woda zagrażała m.in. zaplanowanym na placu festynowym Dniom Głogowa.

Od kilku lat rzeka stopniowo przywracana jest do celów turystyczno-wypoczynkowych. W 2016 r. do użytku oddana została marina, a po rzece można popływać statkiem spacerowym Laguna. Cumują tu także większe statki zagraniczne płynące do Wrocławia. Niedawno pojawiły się również, kajaki i rowery wodne ale chyba nie było roku, w którym nie trzeba było przerywać sezonu żeglugowego ze względu na wysoki lub niski stan rzeki. Jednak niezależnie od tego nabrzeże Odry jest urokliwe i warto wybrać się tu na spacer.

Foto: K. Zawicki, glogow.naszemiasto.pl, W. Najgebauer

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności