Nowe konfesjonały w Kolegiacie

Przebyły 900 kilometrową trasę

Niezwykle cenny dar trafił do głogowskiej kolegiaty. Są to dwa ok. stuletnie, bogato zdobione konfesjonały z drewna dębowego. Pochodzą z niemieckiego kościoła w Trewirze, leżącym przy granicy z Luksemburgiem.

- Konfesjonałami zainteresował nas Polak mieszkający w Niemczech, który jest wolontariuszem wyszukującym kościelne elementy i pośredniczy w przekazywaniu ich do Polski - informuje proboszcz parafii kolegiacki ks. kanonik Rafał Zendran.

Mają one zdobienia nawiązujące do Biblii. Dużo jest w nich symboli odnoszących się do oczyszczenia i nawrócenia. Widoczne są m.in. postaci Marii Magdaleny oraz św. Piotra. Jeden z nich wieńczy piękna rzeźba symbolizująca powrót syna marnotrawnego. Na obu widoczny jest napis w j. niemieckim. To fragment ewangelii św. Łukasza.

Konfesjonały są w dobrym stanie, choć konieczna będzie renowacja. Znikną też niemieckie napisy. Dar ma wartość nie tylko duchową, ale i materialną. Jak informuje ks. Zendran, zwykły konfesjonał kosztuje ok. 25 tys. zł. Te, które przyjechały z Niemiec, warte są kilkakrotnie więcej. Po renowacji trafią do kolegiaty na stałe.

Fot. K. Zawicki

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności