Nabrzeże Ostrowa Tumskiego bogatsze o nową atrakcję

Nowe miejsce nadodrzańskiego relaksu

Najstarsza część Głogowa, Ostrów Tumski, kojarzy się współczesnym mieszkańcom miasta z odbudowywaną kolegiatą, szkołą, czy mariną. W przeszłości Ostrów pełnił także ważną rolę gospodarczą. Tak było do drugiej połowy XIX w., gdy wojskowe władze miasta zezwoliły na budowę osiedla przemysłowego w rejonie dzisiejszych ulic Przemysłowej, Mickiewicza i Elektrycznej.

Wcześniej na Ostrowie Tumskim działały m.in. wytwórnia pędzli i szczotek F. Kortuma oraz znana nie tylko na Śląsku fabryka czekolady Opitz and Blasek. Najbardziej widocznym obiektem przemysłowym była zbudowana na nabrzeżu Odry rafineria cukru z charakterystycznym wysokim kominem. Zakład powstał w 1836 r. Początkowo wytwarzano w nim cukier trzcinowy, ale z czasem zakład został przekształcony w rafinerię cukru buraczanego. Firma istniała prawie 100 lat, ale w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego zaprzestała produkcji (lata 1929/30). Oblężenie miasta w 1945 r. zamieniło rafinerię w gruzowisko.

W 1973 r. otwarto w tym miejscu miasteczko drogowe i budynek Ligi Obrony Kraju. Przez kolejne dziesięciolecia tysiące głogowian zdobywało tu prawo jazdy. Od kilku dni, przy nowym nabrzeżu pojawił się drugi po marinie lokal gastronomiczny o nazwie Playa del Fuego. Z pewnością przyczyni się to do dalszego ożywienia tego rejonu miasta. Biorąc pod uwagę rewitalizowany plac festynowy, bulwar nadodrzański, a w przyszłości – miejmy nadzieję – również przystań przy Neptunie, Głogów wreszcie w pełni zacznie wykorzystywać potencjał i możliwości jakie daje bliskość Odry.

FOTO: Muzeum w Głogowie, Fundacja Kultury Śląska w Wurzburgu, Głogowski Wehikuł Czasu, Głogowskie Forum Historyczne, Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic, A. Wiśniewski, L. Wawrzków, K. Gołuchowski, K. Zawicki.

usemap

Dostosowanie strony internetowej Urzędu Miasta Głogów do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności