Wzgórze Uhligsberg

Najpierw wzgórze, potem skwer

Usypane zostało przy okazji likwidowania obwarowań twierdzy głogowskiej (przełom XIX i XX w.) Do jego budowy posłużyła ziemia pozyskana z wałów obronnych. Otrzymało nazwę Uhligsberg na cześć głogowskiego architekta miejskiego i inspiratora jego utworzenia. Zlokalizowano je przy dawnym Szpitalu Miejskim (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) i kamienicą znaną dziś jako „Stoczniowiec” czy też „Belweder”.

W zamkniętym przez dziesięciolecia, ciasnym pasem umocnień mieście, nowo powstałe wzgórze było jednym z nielicznych miejsc do rekreacji. Dopiero po całkowitej likwidacji twierdzy, na początku XX wieku, powstawało szereg miejsc rekreacyjnych, do których można było swobodnie dotrzeć. Kolejne powstawały ok. 1917 roku m.in. przed zamkiem. W czasach swojej świetności górka miała iście bajkowy krajobraz. Liczne mostki, łuki, ścianki i ławeczki, tworzyły wraz ze starannie nasadzoną roślinnością miejsce chętnie odwiedzane przez pensjonariuszy szpitala, jak i gości oraz mieszkańców miasta.

Z czasem jednak wzgórze zostało zlikwidowane. Na początku XX w. ziemię z górki wywieziono i wykorzystano ją do zasypywania fos dawnej twierdzy. Teren przed szpitalem wyrównano i utworzono skwer. Po I wojnie światowej na środku skweru ustawiono pomnik upamiętniający poległych żołnierzy pruskiego 3 Poznańskiego Pułku Piechoty nr 58. Pomnik powstał w latach 20 przy Leopold Ring (obecnie ul. Bolesława Chrobrego). Tworzyło go osiem czworokątnych kolumn, zwieńczonych u góry pierścieniem. Obejmowały orła pruskiego, wyciosanego z kamienia.

Pomnik zniszczono po II wojnie światowej. Do dziś zachowały się tylko jego cokół.

Źródła i foto: D. Jarosz, M. Kuchnicki: „Wspomnienia mieszkańców stoczniowca”, docplayer.pl, polska-org.pl, sit.glogow.pl, pwsz.glogow.pl, GFH, P. Łachowski, D. Szczepanowski, W. Najgebauer

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności