Głogowskie powodzie

Wysoki stan wody w rzece

Odra należy do rzek o częstych i dość gwałtownych zmianach stanu wody. Największy niepokój towarzyszy szybkiemu podnoszeniu się poziomu rzeki. Odra wielokrotnie wylewała i niszczyła zwłaszcza prawobrzeżną część miasta i jego okolic.

Pierwsza wzmianka o powodzi pochodzi już z 1118 r. Obrazowo o Wielkiej Wodzie w 1405 r. napisał kronikarz Kaspar Borgeni: ...,,Była tak wysoka woda, że ludzie czerpali ją z mostu rękoma i lała się kamiennymi ulicami”. Największe powodzie miały miejsce w XX w. Pierwszy rekord padł w 1903 r., gdy Odra sięgnęła poziomu 657 cm, a trzeba wiedzieć, że stan alarmowy w Głogowie ogłaszany jest przy stanie 450 cm. Archiwalne zdjęcia dokumentują zalane ulice na Ostrowie Tumskim. Po drugiej wojnie światowej rzeka jeszcze trzykrotnie przekroczyła granicę sześciu metrów: 1947 r. – 619 cm, 1963 r. – 613 cm i 1977 r. – 612 cm.

Rekord padł 16 lipca 1997 r. Wówczas na wodowskazie odczytano aż 712 cm! Jeszcze w 2010 r. rzeka osiągnęła poziom 677 cm. Obecnie również obserwujemy przekroczenie stanu alarmowego. W środę (21.10.) do Głogowa dotarła fala kulminacyjna o wysokości 550 cm. Woda tradycyjnie wypełniła starorzecze i niżej położone tereny w okolicach Serbów, Widziszowia, Krzepowa i Czernej, na szczęście dotychczas nie poczyniła większych szkód.

FOTO:  Fundacja Kultury Śląska w Wusburgu, Fotopolska, muzeum w Głogowie, Głogowski  Wehikuł Czasu, Glogau Gross Glogau, arch. I. Dominiaka, J. Taras, W. Najgebauer, K. Zawicki.

 

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności