Kościół św. Jerzego

Krótka historia nieistniejącej świątyni

Zapomniany dziś obiekt stał w pobliżu przeprawy na Ostrowie Tumskim, przy obecnej ulicy Kamienna Droga. Znajdował się na wysokości dzisiejszego parkingu przy Marinie. Wcześniej istniała tu kaplica mostowa. Kościół wybudował w 1385 r. Henryk VII Rumpold, za pieniądze z łupów wojennych, jakie zdobył usiłując odzyskać utraconą przez swojego ojca Wschowę.

Kościół św. Jerzego ulokowany między Odrą a Kolegiatą miał prosty plan (dwie nawy, trzy przęsła) i posiadał okrągłą wieżę, która w przeciwieństwie do innych świątyń katolickich znajdowała się po wschodniej stronie. Powodem takiego rozwiązania było znaczenie obronne - z wieży można było prowadzić obronę mostu przed nieprzyjacielem.

Obiekt kilkukrotnie niszczony, za każdym razem podnosił się z ruin. Tak było m.in. w roku 1488 i 1741. W czasie wojny siedmioletniej (1756-1763) urządzono tu skład soli. Mury świątyni przetrwały do początku XX w. Rozebrano je w czasie budowy nowego mostu Hindenburga w 1917 r.

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności