Słone, Kamiona, Glinica, Zabłocie, Wierzchowice, Dankowice

Turystyka i rekreacja czyli rowerem po regionie...

Często opisujemy wsie leżące wokół Głogowa, co spotyka się ze sporym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. Warto przy tym nadmienić, że w każde z tych miejsc docieramy na rowerze i właśnie do tego sposobu komunikacji zachęcamy przy zwiedzaniu malowniczych okolic miasta. Jedna z takich wycieczek zawiodła nas w kierunku na zachód od Głogowa.

Unikając głównych dróg dotarliśmy do wsi SŁONE. Znajduje się tu zabytkowa dzwonnica z XIX w., obok której stoi rzeźba J. Nepomucena z 1753 r. Na lokalnym cmentarzu w oczy rzuca się kapliczka, postawiona w 1709 r.

Następną miejscowością na trasie była KAMIONA, gdzie mieści się klasycystyczny pałac z XVII w. Po zbudowanym w XV w. kościele do dziś pozostała jedynie zrujnowana kaplica grobowa na małym, opuszczonym cmentarzu (zdj. tytułowe).

Z Kamionej udajemy się do GLINICY, gdzie W 1905 r. odkryto prehistoryczne cmentarzysko z I epoki brązu (1900 - 1450 r.p.n.e.) kultury unietyckiej. We wsi natkniemy się na dość mocno sfatygowany dworek. Pierwszy renesansowy obiekt pałacowy wzniesiono tu w XVI w. W XVIII w. został przebudowany w stylu wczesnobarokowym, a kolejna renowacja miała miejsce w roku 1900.

Kolejnym przystankiem na trasie było ZABŁOCIE. W nim, przy samej drodze stoi dzwonnica z 1868 r. o czym informuje data wyryta nad wejściem do obiektu. Jest ono słabo zabezpieczone, być może dlatego, że oba znajdujące się we wnętrzu dzwony zaginęły. Jeden po wojnie, drugi w latach 80.

Następnie dotarliśmy do WIERZCHOWIC. Jest tam dość dobrze zachowany pałac barokowy z XVIII w. Innymi zabytkowymi obiektami są spichlerz, oficyna mieszkaniowa, czy budynek karczmy z końca XVIII w. Ponadto we wsi wciąż stoi poniemiecki pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej, jednak nie sposób już odczytać napisów na starym kamieniu…

Przed powrotem do Głogowa zahaczyliśmy jeszcze o DANKOWICE, z XVII-wiecznym pałacem, wybudowanym na planie litery U. Budynek obecnie ogrodzony płotem stoi na terenie prywatnym - być może doczeka się remontu?

Zachęcamy do rowerowego eksplorowania okolic Głogowa!

Źródła: zukowice.pl, glogow.pl, niederschlesien.info, W. Najgebauer

Słone. Kaplica

Słone. Dzwonnica

Kamiona. Cmentarz

Kamiona. Pałac przed obiema wojnami

Kamiona. Pałac dziś

Glinica. Pałac przed wojną

Glinica. Pałac dziś

Zabłocie. Dzwonnica

Wierzchowice. Spichlerz

Wierzchowice przed wojną

Wierzchowice. pałac dziś

Dankowice przed wojną

Dankowice. Pałac dziś

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności