Krążkowo

We wsi dokonano nietypowego znaleziska

Krążkowo (niem. Alt Kranz) - wieś położona w gminie Sława, w powiecie wschowskim, niecałe 20 km na północ od Głogowa. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1242 r. Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy’ego nazwa pochodzi od polskiej nazwy oznaczającej zakończenie, granicę czegoś. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 r. wymienia on najstarszą nazwę miejscowości w polskiej formie „Kraniec”. Opisuje ją jako "Dorf am Abhange" czyli "Miejscowość na stoku, zboczu, pochyłości". Nazwa została zgermanizowana przez Niemców na Kranz, a później na Altkranz w wyniku czego utraciła swoje pierwotne znaczenie. Polska administracja spolonizowała zgermanizowaną nazwę na Krążkowo, w wyniku czego obecnie nie wiąże się ona z pierwszym znaczeniem.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są: park, z XIX/XX w., oficyna folwarczna z XVI w., kościół z XVII w., pałacyk z XIX w., ruiny zamku z XV w., pozostałości murów obronnych.

Pałac z XIX w., - eklektyczny budynek z przewagą elementów nawiązujących do baroku, zachował się w pierwotnym stanie do dziś i obecnie pełni funkcje mieszkalne.

Kościół św. Józefa Robotnika – jednonawowa świątynia, zbudowana w 1618 r. i gruntownie przebudowana w XIX w.

Kilka lat temu we wsi dokonano niecodziennego odkrycia. Podczas oczyszczania miejscowego stawu wydobyto głaz upamiętniający posadzenie dębu 20 kwietnia 1936 r. przez ówczesną społeczność Alt Kranz na cześć Adolfa Hitlera. Czy został on wrzucony do stawu przez tzw. wyzwolicieli Armii Czerwonej, czy może w późniejszych latach przez mieszkańców wsi – tego nie wiadomo. Nie wiadomo też do końca, który z dębów znajdujących się w Krążkowie był oznaczony tym kamieniem…

Źródła: polska-org.pl, zamkilubuskie.pl, lwkz.pl, Treasure Hunters Comunity, Z. Wasiołka, W. Najgebauer

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności