Piersna

Wieś z bogatą pątniczą tradycją

Wieś leżąca ok 20 km na wschód od Głogowa. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1217 r. Pierwotne niemiecka nazwa wsi brzmiała Würchland, po czym została zmieniona na Pürschen (do 1945 r.) Po wojnie funkcjonowała jeszcze nazwa Poraszyn. W XIX w. w okolicach wsi odnaleziono skarb – 10 dukatów zakopanych po 1776 r.

W Piersnej znajduje się kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Jego początki sięgają średniowiecza – pierwszy zapisek z 1259 r. Widoczna dziś XVI-wieczna gotycka świątynia spłonęła w czasie działań wojennych w 1635 r. Po ponad 20 latach została odbudowana. Po remoncie gotyckie okna zachowały się jedynie w wieży, na której znajduje się dzwon pochodzący z 1601 r. Wnętrze kościoła jest bogato wyposażone w stylu późnego baroku i rokoko. Znajduje się w nim ołtarz główny oraz dwa boczne, ambona, chrzcielnica, rzeźby, konfesjonał, czy malowidło ze sceną „Nawiedzenia”. Szczególnie cenna jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodząca prawdopodobnie z końca XIV w. Jest to najstarsza tego typu rzeźba na Ziemi Głogowskiej. W murach kościelnych zachowały się też renesansowe i rokokowe nagrobki.

Kościół przez kilka wieków był miejscem licznych pielgrzymek, które odbywały się co roku przez tydzień, od 2 do 9 lipca. Do wybuchu drugiej wojny światowej przybywali tu wierni z różnych miejscowości odległych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Po wojnie kościół był jakiś czas zamknięty. Do końca 1946 r. służył jako magazyn dla wojsk sowieckich. Po uporządkowaniu świątyni zaczęto ponownie odprawiać w niej nabożeństwa, lecz wraz z powojennymi zmianami społeczno-politycznymi zanikła tradycja dawnego pielgrzymowania do tego kościoła. Ciekawostką na przykościelnym cmentarzu są kapliczki drogi krzyżowej umiejscowione wokół budowli.

Źródła: glogow.pl, polskaniezwykla.pl, m.niedziela.pl, polska-org.pl, W. Hass, J. Taras, W. Najgebauer

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności