Kurowice

Wieś w sąsiedztwie miasta

Kurowice (niem. Gusteutschel)

Podgłogowska wieś leżąca w gminie Jerzmanowa. W 1936 r. hitlerowskie władze zmieniły jej nazwę na Hahnenfeld. Powstanie Kurowic datuje się na rok 1580. Malowniczo położoną na terenie Wzgórz Dalkowskich wieś przecinają szlaki rowerowe oraz piesze, dlatego warto wybrać się w te strony na wycieczkę.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:

- kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1912 r.

- stajnia folwarczna z XIX w.

- obora z XIX w.

- dom nr 12 (d. nr 22) z 1836 r.

- dom nr 17 (d. nr 18) z 1833 r.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest kościołem filialnym parafii Jakubów. To jednonawowy obiekt z wieżyczką - u podstawy kwadratową, wyżej ośmioboczną, z latarnią i małym stożkowatym hełmem. Świątynia została wzniesiona przez katolików, choć do budowy przyczynił się także jeden mieszkaniec wiary ewangelickiej, fundując kopułę wraz z zegarem. Przy kościele znajduje się piękna, barokowa figura św. J. Nepomucena.

W 2012 r., z okazji 100-lecia budowy mieszkańcy przeprowadzili kapitalny remont obiektu. Wymieniono dachówki, zrobiono odwodnienie ścian i fundamentów, a w środku zmieniony został wystrój prezbiterium. Ponadto odrestaurowano lub wstawiono nowe witraże, a całość została odmalowana. Przy pracach pomagali też więźniowie z zakładu karnego w Głogowie. Jubileuszowe obchody trwały cały tydzień. Punktem kulminacyjnym była uroczysta msza, na której intronizowano (umieszczono na honorowym miejscu i poświęcono) relikwię Krzyża Świętego, który jakiś czas wcześniej odnaleziono w kościele parafialnym.

Źródła: jerzmanowa.com.pl, kurowice.info, glogow.pl, zgg.gosc.pl, polska-org.pl, niederschleisen.info, W. Najgebauer

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności